Strona głównaUrodaZimowa pielęgnacja skóry

Zimowa pielęgnacja skóry

Dla wielu ludzi zimowy czas oznacza coś więcej niż zaróżowione policzki z powodu mroźnej pogody. Może to być okres prawdziwej walki z przesuszeniem, swędzeniem i szybszym starzeniem się skóry. Niedostateczna pielęgnacja może prowadzić do łuszczenia się skóry, pęknięć, a nawet egzemy. Jak sobie poradzić z niekorzystną aurą? Poniżej kilka porad ekspertów.
Zimowa pielęgnacja skóry [© Alexey Klementiev - Fotolia.com] Procesy regeneracyjne nie mogą rozwiązać wszystkich problemów, bo zimą aura okazuje się zbyt potężna. Podczas innych pór roku skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji z powodu upływu czasu, niekorzystnych warunków zewnętrznych, wysuszających właściwości detergentów, etc. Jednak zimowe miesiące stanowią dla niej prawdziwe wyzwanie, a brak dostatecznej dbałości sprzyja nasileniu negatywnych efektów wiatrów i mrozów. Warto więc zastosować się do kilku prostych rad i cieszyć pięknym, młodym wyglądem skóry.

Pij wodę

Warto nawilżać skórę od wewnątrz przez picie dużej ilości wody. Miej ze sobą butelkę mineralnej, kiedy wychodzisz na zewnątrz. Herbata ziołowa to świetny wybór, kiedy jest bardzo zimno, niektórzy polecają również gorącą wodę z cytryną, wierzą bowiem, że pomoże odzyskać energię. Taki napój wspomaga również w detoksykację całego organizmu, w tym wątroby i pęcherzyka żółciowego. Oznacza to, że ciało będzie w stanie szybciej oczyścić krew z toksyn odpowiedzialnych za kiepski wygląd skóry. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóra wkrótce będzie mieć zdrowy blask.

Stosuj peeling

Latem ludzie często narzekają na to, że zbytnia ilość sebum czyni skórę tłustą. Zimą wręcz odwrotnie - brak płaszcza lipidowego prowadzi do przesuszenia, trudniej bowiem zatrzymywać wodę w skórze właściwej. To z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się i pojawiania drobnych zmarszczek. Peeling pomaga usunąć martwe komórki i ułatwia skórze wchłonięcie większej ilości wody. Należy wykonywać go więc przynajmniej raz w tygodniu. Zaraz po eksfoliacji natomiast trzeba przygotować preparaty silnie nawilżające.

Preparaty nawilżające

Najlepszy jest balsam nawilżający na bazie jakiegoś olejku. Jednocześnie bowiem chroni skórę przed utratą dostarczonej substancji nawilżającej. W zimowych kremach nawilżających najczęściej znajdują się składniki, które wytwarzają powłokę ochronną i odbudowują płaszcz lipidowy, należą tu: oleje roślinne, oleje mineralne, woski, masło kakaowe, masło shea, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe. Preparat na zimę powinien również działać kojąco i zmniejszać podatność na podrażnienia.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jest aktualna także zimą. Przed wyjściem z domu warto zastosować kosmetyki z filtrem słonecznym o wartości co najmniej SPF 15. W ten sposób można chronić skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, których siła zimą nie staje się nieszkodliwa.. Alternatywnie, można wybrać produkt łączący w sobie ochronę przeciwsłoneczną z efektem nawilżającym.

Nawilżacz to dobra inwestycja

Suche powietrze w pomieszczeniach to problem zwłaszcza sezonu jesienno-zimowego, tj. grzewczego. Zbyt niska wilgotność powoduje problemy związane z wysychaniem skóry, niszczeniem cery, wysychaniem śluzówki nosa, a to ma wpływ na obniżenie odporności na infekcje. Walka ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach wymaga albo odpowiedniej wentylacji, albo działania nawilżacza. Ten ostatni jest dostępny niemal we wszystkich sklepach AGD. Pomoże oczyścić i nawilżyć powietrze w mieszkaniu i biurze.

Rękawiczki są obowiązkowe

To prosty, ale bardzo skuteczny sposób zapobiegania uszkodzeniom skóry z powodu wiatru i mroźnej temperatury. Wystarczy zakryć te partie skóry, które się da - rękawiczki należycie spełniają tu swoją funkcję. Wybierz parę dobrej jakości, która nie podrażnia skóry. Jeżeli jesteś uczulony/a na wełnę, noś bawełniane rękawiczki pod spodem. Pozwoli to zachować suche i ciepłe ręce.

Olejek do kąpieli

Jest przydatny, bowiem pielęgnuje i chroni skórę całego ciała przed szkodliwymi wpływami środowiska, zanieczyszczeniem powietrza, zmianami temperatury. Olejki poprawiają ukrwienie skóry, czynią ją bardziej elastyczną, odżywiają i wzmacniają ją.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy