Strona głównaUrodaSiwe włosy - coraz więcej kobiet chce wyglądać autentycznie i unika farbowania

Siwe włosy - coraz więcej kobiet chce wyglądać autentycznie i unika farbowania

Wraca moda na naturalny wygląd? Wiele kobiet decyduje się nie farbować naturalnych siwych włosów, aby czuć się autentycznie.
Siwe włosy - coraz więcej kobiet chce wyglądać autentycznie i unika farbowania [Fot. goodluz - Fotolia.com]
Naukowcy z University of Exeter sprawdzili, dlaczego niektóre kobiety nie chcą i odkryli „konflikt" między chęcią zachowania naturalnego wyglądu i bycia postrzeganymi jako kompetentne.

- Wszyscy jesteśmy ograniczeni przez normy społeczne, jeśli chodzi o wygląd, ale oczekiwania względem kobiet są bardziej rygorystyczne, zwłaszcza względem starszych kobiet - mówi Vanessa Cecil z University of Exeter.
"Starsza pani" to niepożądana postać w zachodnich społeczeństwach, postrzega się ją jako niekompetentną lub nieprzyjemną - o ile w ogóle się ją widzi. W naszym badaniu chcieliśmy zrozumieć, dlaczego niektóre kobiety wybierają naturalne siwe włosy - wyjaśnia Cecil.
- W obliczu niemożliwych do spełnienia standardów bycia naturalnymi i , te kobiety robią, co w ich mocy, aby zachować dotychczasowy status. Chociaż wiele pań zgłaszało negatywne konsekwencje, takie jak ignorowanie ich lub traktowanie jako mniej kompetentnych, czuły się szczęśliwe, że zdecydowały się na zachowanie naturalnego wizerunku. Odkryliśmy również, że kobiety postanawiały zrekompensować siwienie, stosując inne praktyki kosmetyczne - zatem akceptacja to nie to samo, co „zatwierdzenie" starości. Bycie siwowłosą i młodzieńczo czarującą to jedno, jednak w zachodnich społeczeństwach nadal nie jest dobrze wyglądać staro - mówi Cecil.

Odpowiedzi kilkudziesięciu uczestniczek z określonych grup facebookowych na temat przyczyn nieukrywania naturalnie siwych włosów, sugerowały, że jest to poszukiwanie kompromisu między autentycznością a byciem uznawaną za kompetentną.
Kobiety deklarowały, że są zawstydzane - m. in. przez rodzinę i przyjaciół - za to, że są zbyt naturalne, ale także chciały uniknąć wizerunku, który pokazywałyby, że zbyt mocno starały się ukryć swój wiek.

Wiele kobiet wybrało też naturalnie siwe włosy podczas pandemii COVID-19, zarówno dlatego, że salony fryzjerskie długo pozostawały zamknięte, jak i dlatego, że spędzały one mniej czasu w miejscach publicznych, w tym w pracy. - Wydaje się, że to przyspieszyło zmianę, która już się dokonywała, a coraz więcej kobiet decyduje się nie farbować włosów - wskazuje Cecil.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy