Strona głównaUrodaTrądzik niekoniecznie młodzieńczy strona 2 / 2

Trądzik niekoniecznie młodzieńczy

strona 2 / 2

Trądzik niekoniecznie młodzieńczy
System skojarzony

Najlepsze efekty przy leczeniu trądzikowych zmian skórnych przynosi połączenie kuracji farmakologicznej z zabiegami kosmetycznymi, czyli terapia tzw. systemem skojarzonym. Dlatego wybierając odpowiedni gabinet warto szukać miejsca, w którym możemy skorzystać z fachowej porady zarówno dermatologa, jak i kosmetologa. Zasadniczo walka z trądzikiem przebiega dwufazowo. Najpierw należy unormować produkcję łoju, zwężyć pory, zmniejszyć rogowacenie, a także regularnie oczyszczać skórę.

– Jako jeden z zabiegów wspomagających leczenie trądziku polecam zazwyczaj fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL. Zabieg ten działa antybakteryjnie, obkurcza pory i nawilża skórę. Co więcej, pomaga usunąć drobne zmarszczki i stymuluje produkcję kolagenu - mówi Paulina Sójka, kosmetolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego Der-Med. – Na zmniejszenie łojotoku wpływ mają również zabiegi mikrodermabrazji oraz peelingi medyczne. Ścieranie kolejnych warstw naskórka oczyszcza i wygładza cerę, a także zmniejsza widoczność blizn i przebarwień potrądzikowych – dodaje specjalista.

Po zakończonej kuracji farmakologicznej jeśli chcemy pozbyć się nawet bardzo głębokich i szpecących blizn, warto skorzystać z zabiegu laserem. To obecnie najbardziej skuteczna metoda na usunięcie defektów skóry. Działanie lasera opiera się na emisji mikroskopijnych wiązek światła, które uszkadzają tkankę podskórną, następnie zmuszając ją do regeneracji. W ciągu kilku dni po zabiegu trzeba przygotować się na lekkie zaczerwienienie twarzy i obrzęk, które można ukryć pod makijażem. Dla uzyskania optymalnego efektu zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów.

Bez lekarza ani rusz


Walka z trądzikiem to często długotrwały proces, dlatego też rozpoczynając kurację nie powinniśmy oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Warto za to uzbroić się w cierpliwość, bo nawet zaleczone objawy potrafią nawracać, a cały proces powrotu do zdrowia trwa minimum pół roku. Wizyta w gabinecie dermatologicznym będzie niezbędna, aby ustalić typ zmian trądzikowych, ich przyczynę i stopień nasilenia, które przesądzają o wyborze odpowiedniej terapii. Leczenie głównie opiera się na przepisaniu środków farmakologicznych, dermatolog może też nadzorować zalecone zabiegi kosmetyczne, doradzić właściwą pielęgnację czy dietę.
– W zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię, retinoidy lub terapię hormonalną – mówi Agnieszka Kujawska. – Leczenie może odbywać się miejscowo z pomocą maści i kremów, które normują produkcję łoju, likwidują zaskórniki i zapobiegają stanom zapalnym lub doustnie przyjmowanymi środkami. Oprócz terapii wskazana jest także odpowiednia pielęgnacja, która pomoże oczyścić i nawilżyć skórę.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy