Strona głównaUrodaTrądzik niekoniecznie młodzieńczy

Trądzik niekoniecznie młodzieńczy

Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.
Trądzik niekoniecznie młodzieńczy Tłusta cera ze skłonnością do wyprysków, uciążliwe zaskórniki, stale pojawiające się zapalne grudki, bolesne krostki i ropne torbiele. Jeśli zaobserwowałaś występowanie któregoś z tych objawów na skórze twarzy, pleców lub dekolcie, najprawdopodobniej cierpisz na trądzik pospolity. Nawet, jeśli jesteś już w wieku, w którym powinnaś raczej walczyć z pierwszymi oznakami starzenia, trądzik może pojawić się także u Ciebie. Wbrew powszechnym opiniom zmagają się z nim bowiem nie tylko bardzo młode osoby. Dlatego też jeśli zaobserwujesz u siebie oznaki trądziku, należy podjąć jak najszybciej kurację i rozpocząć odpowiednią pielęgnację, ponieważ pamiątką po niewyleczonych zmianach skórnych będą trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

Skąd się bierze pryszcz?

Za powstawanie zmian skórnych odpowiedzialne jest wzmożone wydzielanie łoju, które zatyka ujścia mieszków włosowych, tzw. porów. Namnażające się bakterie występujące na powierzchni skóry podrażniają ją, tworząc w ten sposób stan zapalny. Trądzik to choroba, która dotyka ok. 15% populacji, szczególne jej nasilenie przypada na okres dojrzewania. U prawie 80% osób jego objawy ustępują przed 24 rokiem życia, reszta zmaga się z niedoskonałościami cery jeszcze przez długie lata. Trądzik tak naprawdę może pojawić się w każdej chwili i w każdym wieku.

- Przyczyną utrzymujących się lub nawracających zmian skórnych powyżej 30 roku życia są najczęściej wahania hormonalne, spowodowane choćby ciążą, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, menopauzą lub chorobami takimi jak zespół policystycznych jajników – mówi lek. med. Agnieszka Kujawska, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego Der-Med - Wszelkie niewyleczone stany zapalne mogą także powodować pojawienie się objawów trądziku Dlatego też warto udać się do odpowiedniego specjalisty, aby wykluczyć zapalenie w obrębie zębów, migdałków czy jajników – dodaje ekspert.

Wielu lekarzy jest zdania, że za problemy skórne u osób po 30-tce odpowiedzialny jest niezdrowy tryb życia. Wysoki poziom stresu zaburza działanie przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wydzielanie androgenów, które są głównym sprawcą trądziku. Z kolei zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy czy twarda woda wysuszają cerę, zmuszając ją do wzmożonej produkcji łoju. Nie bez znaczenia są także nasze geny. Co istotne, trądzik potrafi pojawić się także po stosowaniu niektórych leków takich jak kortykosterydy czy środki na padaczkę. Powodów jego występowania może być wiele, dlatego tak istotna jest wizyta u dermatologa, który po wywiadzie i obserwacji ustali jego przyczynę lub skieruje na nas dodatkowe badania.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy