Strona głównaUrodaZmarszczki - jak powstrzymać ich rozwój

Zmarszczki - jak powstrzymać ich rozwój

Wraz z upływem czasu to wygląd skóry „obwieszcza" kolejne urodziny. Wśród wskaźników objawów starzenia się skóry są zmarszczki, przebarwienia, zwiotczenie z powodu utraty elastyczności. Zrozumienie tego, co w wyniku upływu lat powoduje starzenie się skóry, pomoże podjąć środki zapobiegawcze, aby dłużej zachować młody wygląd.
Zmarszczki - jak powstrzymać ich rozwój [© iceteastock - Fotolia.com] Procesy, która ulega skóra

Każdego dnia komórki zewnętrznej warstwy skóry obumierają, ulegają rozproszeniu i tworzą się kolejne komórki „odnawiając" wygląd. W młodym wieku cały proces zachodzi w dość szybkim tempie, ale ulega spowolnieniu już po trzydziestce. W rezultacie skóra może stracić swój blask i zyskać matowy wygląd.

Kolagen i elastyna również wpływają na wygląd skóry. Substancje te wpływają na elastyczność i pulchność, ale trzeba je uzupełniać. W miarę upływu czasu proces uzupełniania tych związków ulega spowolnieniu. W rezultacie skóra jest mniej elastyczna i ukazują się na niej burzy oraz zmarszczki.

Jednocześnie ekspozycja skóry na słońce powoduje zwiększoną ilość pigmentu, co prowadzi do powstania przebarwień. Oddziaływanie słońca prowadzi również do rozpadu włókien elastycznych w skórze, pozostawiając cerę mniej odporną na powstawanie zmarszczek.

Palenie papierosów przyspiesza proces starzenia się skóry. Poza tym wraz z wiekiem następuje zmniejszenie masy i objętości mięśni oraz tkanki kostnej. Skóra „pasuje" do twarzy w młodości, ale w wyniku opisanych powyżej procesów, zaczyna być zbyt „obszerna".

Jak spowolnić efekty procesu starzenia się

U wielu ludzi pierwsze oznaki starzenia się zaczynają się pojawiać się po trzydziestce i nasilają się z każdą kolejną dekadą. Inni zdają się mieć niezwykłe szczęście i genetyczne czynniki sprawiają, że są znacznie dłużej odporni na upływ czasu. Nie warto jednak zostawiać wszystkiego losowi. Odpowiednia pielęgnacja skóry i unikanie zgubnych nałogów pomoże cieszyć się piękną cerą w wieku dojrzałym.

Po pierwsze jednym z podstawowych elementów dbałości o cerę jest regularne mycie twarzy - dwa razy dziennie (należy pamiętać, że zbyt częste mycie może doprowadzić do wysuszenia). Poza tym trzeba pamiętać o stosowaniu kremu nawilżającego. Niedostatecznie nawilżona cera wygląda matowo i starzej. Należy używać balsamu codziennie, najlepiej zaraz po kąpieli, wówczas najlepiej się wchłonie.

Kolejny, ale niemniej ważny, punkt to ochrona przeciwsłoneczna. Promienie UV mają fatalny wpływ na wygląd skóry, przyspieszają jej starzenie się i zwiększają ryzyko raka skóry. Konieczne jest nakładanie balsamu ochronnego co dwie godziny podczas przebywania na zewnątrz.

Następnie dermatolodzy polecają stosowanie kosmetyków z retinoidami, pochodnymi witaminy A, które pomagają stymulować produkcję kolagenu i zmniejszają ścienienie skóry czyniąc ją grubszą oraz gładszą. Zbyt intensywne odchudzanie niweluje tkankę tłuszczową także w twarzy prowadząc do zwiotczenia skóry. Utrzymywanie zdrowej diety i wagi to najlepsze dla zachowania młodego wyglądu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy