Strona głównaUrodaZimowa odnowa - jak zadbać o skórę, włosy, paznokcie

Zimowa odnowa - jak zadbać o skórę, włosy, paznokcie

Kiedy za oknem minusowa temperatura, chętnie korzysta się gorącego prysznica, podkręca ogrzewanie i suszy włosy po ich umyciu. Wszystko to pozwala ciału odczuć upragnione ciepło, ale stanowi jednocześnie czynnik ryzyka zniszczeń - matowieją włosy i paznokcie, a skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Zresztą, zima oferuje całą paletę elementów destrukcyjnie działających na nasz wygląd. Oto kilka odpowiedzi na sygnał SOS wydawany przez organizm.
Zimowa odnowa - jak zadbać o skórę, włosy, paznokcie Włosy

Skóra głowy produkuje mniejszą ilość sebum w czasie zimy, więc codzienne mycie włosów nie jest niezbędne. Może warto sięgnąć po czepek pod prysznic i nie narażać skóry głowy na zbyt częsty kontakt z gorącą wodą i środkami myjącymi.

Jednym z częstych problemów włosów w chłodne dni jest ich elektryzowanie się. Można wówczas zastosować lekką odżywkę w sprayu zaraz po wyjściu spod prysznica, a następnie wysuszyć włosy suszarką na średnim ustawieniu (tak, aby powietrze nie było zbyt ciepłe, ani zbyt chłodne). Jeśli włosy nadal się będą elektryzowały, poleca się stosowanie maski głęboko nawilżającej raz w tygodniu.

Niedrogim sposobem na wzmocnienie włosów jest olejek z witaminą E, wspomaga bowiem krążenie krwi w skórze głowy odżywiając włosy i zapobiegając ich wysuszaniu oraz łamliwości.

Skóra

Aby skóra miała zdrowy i młody wygląd, potrzeba jej odpowiedniego nawilżenia, które z kolei wymaga obecności ceramidów, kwasu mlekowego, peptydów i gliceryny. To najlepsze składniki, jakie zawierają nawilżające balsamy do ciała.

Problem suchości wzmacniają gorące prysznice i kąpiele oraz stosowanie mydeł. Po takiej „kuracji" skóra długo wraca do normalnego stanu. Aby uniknąć przesuszenia, warto ograniczyć się do używania ciepłej wody (mimo że gorąca kąpiel brzmi świetnie, gdy na dworze leży śnieg) i zakupu delikatnego żelu pod prysznic.

W pielęgnacji skóry ciała pomocny jest również nawilżacz powietrza. Pomoże oczyścić i nawilżyć powietrze w mieszkaniu i biurze przyczyniając się do lepszego samopoczucia oraz ochrony przed przesuszaniem skóry i włosów.

Usta


Niektórzy mówią, że od balsamu do ust można się uzależnić - to nie do końca tak. Jeśli ktoś używa go nazbyt często, najprawdopodobniej wybrał niewłaściwy preparat, który nadwyręża skórę warg i powoduje konieczność ciągłego dokładania kosmetyku na usta w celu tworzenia warstwy ochronnej.

Poza tym kiedy skóra ust jest bardzo sucha, bariera wytworzona przez pomadkę ochronną ulega naruszeniu i konieczne jest ponawianie stosowania balsamu. Rozwiązaniem jest znalezienie balsamu nawilżającego z lipidami, które „oferują" powłoką ochronną przez czas potrzebny do przywrócenia równowagi skórze ust. Niedrogim sposobem na odpowiednią ochronę spierzchniętych warg jest wazelina - powstrzyma szkodliwe działanie suchego powietrza i oblizywania ust.

Paznokcie

Na wygląd paznokci ma wpływ zarówno pora roku, jak i nasza dieta oraz ewentualny kontakt z detergentami i stosowane preparaty. Warto odżywiać paznokcie za pomocą kremów i olejków szczególnie, gdy z powodu chłodnej aury zmuszeni jesteśmy nakładać rękawiczki. Poza tym sprzątając należy korzystać z gumowych rękawiczek tak, aby ograniczyć do minimum kontakt dłoni z detergentami. Pomocne jest również natłuszczanie olejkami paznokci i skórek wokół nich. Kosmetolodzy przyznają, że równie dobrze, jak preparaty z drogerii, nadaje się do tego zakupiona w osiedlowym sklepie oliwa z oliwek.

Pielęgnacja „od wewnątrz"

Na wygląd zewnętrzny ma wpływ wewnętrzny stan organizmu. Sposób odżywiania się bezpośrednio oddziałuje na kondycję skóry, włosów i paznokci. Wśród niezbędnych składników są kwasy omega-3, które pomagają zwalczać wszelkie stany zapalne spowodowane przesuszeniem.

Poza tym dla zachowania młodego i zdrowego wyglądu potrzeba witaminy C wspomagającej budowanie kolagenu (elastycznego białka odpowiadającego m. in. za stan skóry) oraz witaminy E - przeciwutleniacza potrzebnego szczególnie w zewnętrznych warstwach skóry.

Nie mniej istotna jest znajdująca się w żółtkach jaj i orzeszkach ziemnych biotyna konieczna dla wzrostu komórek, który to proces ulega spowolnieniu w czasie zimy.

Zobacz i oceń kosmetyki do pielęgnacji , i

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy