Strona głównaUrodaWorki pod oczami - jak sobie radzić z problemem

Worki pod oczami - jak sobie radzić z problemem

„Worki" pod oczami, czyli zasinienie i obrzęki skóry, sprawiają, że wyglądamy znacznie mniej korzystnie. Zobacz, dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć.
Worki pod oczami - jak sobie radzić z problemem [Fot. inesbazdar - Fotolia.com]
Zazwyczaj worki pod oczami oznaczają nadmierne gromadzenie się płynów w otaczających tkankach, co prowadzi do obrzęku. Ponieważ skóra wokół oczu jest cieńsza niż na pozostałych obszarach i towarzyszą jej przebarwienia, zjawisko to jest bardziej zauważalne właśnie w tym miejscu.

Główne przyczyny powstawania obrzęków pod oczami to:
 • nadmierne spożycie (zatrzymanie płynów);
 • ;
 • zmęczenie i brak snu;
 • ;
 • starzenie się;
 • czynniki dziedziczne.
Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych czynników, dermatolodzy nie potrafią wyjaśnić jego bezpośredniej przyczyny - po prostu w danej rodzinie obrzęki tego rodzaju stają się niejako częścią rysów twarzy.

Co do procesu - wielu ludzi zauważa, że w starszym wieku łatwiej tworzą się u nich worki pod oczami, które nie pojawiały się w młodszych latach. Opuchlizna jest tu efektem wywołanych upływem czasu uszkodzeń tkanek otaczających oko, a w mniejszym stopniu gromadzenia się płynów. Starzenie się powoduje cienienie błon pod powiekami górnymi i dolnymi oraz osłabienie ich zdolności do utrzymania znajdujących się pod nimi tkanek tłuszczowych w dotychczasowym miejscu. Wówczas łatwiej się przemieszczają i mogą wypełniać powieki dając skutek w postaci opuchlizny wokół oczu.

Worki pod oczami pojawiają się zwykle ranem. Wszystko dlatego, że podczas snu nie poruszamy powiekami, które - intensywie eksploatowane w ciągu dnia - pomagają przeciwdziałać zastojowi płynów czy tłuszczu wokół oczu. Nierzadko jest więc tak, że worki znikają w godzinę czy dwie po przebudzeniu.

Sposobów na worki pod oczami jest kilka. Ich skuteczność - co oczywiste - w dużej mierze zależy od leżących u podstaw przyczyn. Pomocne mogą być kremy pod oczy, takie kosmetyki zawierają wyciągi m. in. z wąkroty azjatyckiej, alg, kasztanowca czy lukrecji i pomagają ograniczyć ilość gromadzącego się płynu. Podobne efekty może dać okład z rumianku czy herbaty. Poza tym warto pamiętać, że znaczenie ma tu pozycja przybierana podczas snu: leżenie na brzuchu sprzyja kumulacji płynu pod powiekami. Co więcej, niedostateczna ilość snu także sprzyja obrzękom i , żeby ich uniknąć zatem, trzeba się dobrze wysypiać. Wreszcie, należy unikać papierosów - ich palenie przyspiesza starzenie się, m. in. intensyfikuje zmiany barwy skóry oraz jej wiotczenie.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy