Strona głównaUrodaWłosy po pięćdziesiątce: co im szkodzi i jak o nie dbać?

Włosy po pięćdziesiątce: co im szkodzi i jak o nie dbać?

Dla wielu ludzi, a szczegolnie dla kobiet, włosy stanowią ważny element całości ich wizerunku. Tymczasem nasza czupryna jest stale narażona na znaczne uszkodzenia spowodowane wieloma czynnikami, w tym: produktami do stylizacji, farbami do włosów, zabiegami prostowania lub kręcenia, czy ekspozycją na światło słoneczne. Z biegiem czasu włosy mogą stać się kruche i pozbawione blasku.
Włosy po pięćdziesiątce: co im szkodzi i jak o nie dbać?
Eksperci z American Academy of Dermatology wskazują najczęstsze przyczyny uszkodzeń włosów, a także sposoby zapobiegania niszczeniu i utrzymania zdrowych włosów, pomimo upływu czasu.
Trzeba zrozumieć, że włosy nie są czymś, co można naprawić po uszkodzeniu. Wraz z wiekiem wzrost włosów spowalnia, a ich piękno słabnie. Wypadanie włosów, które nasila się się przez lata w wyniku ciągłego ich łamania się, może stać się poważnym problemem. Dlatego trzeba zapobiegać tym uszkodzeniom poprzez powstrzymanie się od zabiegów narażających czuprynę na niszczenie, nie należy ich nadmiernie czesać i stosować delikatne, odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji - mówi dermatolog dr Zoe D. Draelos.
Po pięćdziesiątych urodzinach kobiety dostrzegają, że wzrost włosów w naturalny sposób spowalnia. Ponieważ włókno włosa cienieje, dermatolog radzi, by skracać czas stosowania produktów do stylizacji - takich jak czy roztwory do trwałej ondulacji. Skoro włosy są cieńsze, produkty te szybciej będą na nie oddziaływały.

Poza tym, potrzebna jest naprawdę dobra odżywka, niektóre produkty tego rodzaju pomagają zastąpić zastąpić utracone białko i zwiększyć siłę nawet o 10 procent. - Wiele starszych kobiet nierzadko używa dużej ilości lakieru do włosów, aby ich fryzury wyglądały na pełniejsze, warto tu jednak wybierać te, które ‘przemieszczają' się wraz z włosem, tzn. są bardziej elastyczne i nie łamią włókien - wyjaśnia dr Draelos.

Oto kilka wskazówek dbałości o "starzejace się" włosy:

  • Upewnij się, że myjesz również skórę głowy, a nie tylko włosy. Dzięki temu sprawniejszy jest proces tworzenia się naturalnej ich ochrony w postaci odpowiedniej ilości sebum;
  • Codzienne mycie włosów nie jest konieczne, zwłaszcza w przypadku osób starszych. To, jak często myje się włosy, wpływa na ilość wytwarzanego sebum.
  • Szampony „2 w 1", które usuwają sebum ze skóry głowy, oczyszczają włosy, a następnie odżywiają je w fazie płukania, to dobry wybór dla włosów zniszczonych lub po stosowaniu różnych produktów chemicznych.
  • Nowa technologia silikonowa zrewolucjonizowała pielęgnację włosów - dzięki niej łuski są wygładzane, naprawie ulegają rozdwojone końcówki, a także zmniejsza się tarcie przy czesaniu, jak również poprawia się zdolność włosów do zachowania koloru i zmniejsza łamliwość włosów.
  • Niektóre zawierają filtry przeciwsłoneczne, które zapobiegają rozpadowi białka w wyniku ekspozycji na światło słoneczne, a także zapobiegają blaknięciu farby na włosach.
  • Niektóre odżywki po farbowaniu w zestawach do koloryzacji włosów również zawierają filtry przeciwsłoneczne, które zapobiegają blaknięciu farby.
  • Ponieważ farby do włosów usuwają warstwę lipidową tłuszczu, która chroni włosy, najnowsze odżywki po koloryzacji powinny ją zastępować, podobnie jak niektóre odżywki opracowane specjalnie dla włosów farbowanych.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy