Strona głównaUrodaTylko 12 proc. kobiet jest zadowolonych ze swej figury

Tylko 12 proc. kobiet jest zadowolonych ze swej figury

Zbyt niski wzrost, za grube uda, zmarszczki - niemal każda kobieta bez namysłu wymienia mankamenty swojego wyglądu i prawie zawsze ma sobie coś do zarzucenia.
Tylko 12 proc. kobiet jest zadowolonych ze swej figury [© Noam - Fotolia.com] Przeprowadzona niedawno ankieta z udziałem 1700 kobiet w wieku powyżej 50 lat wykazała, że jedynie 12 proc. jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Uczeni zaczęli się więc zastanawiać, co wspólnego mają kobiety, które nie mają nic do zarzucenia swojemu wyglądowi.

Okazało się, że znaczna większość pań zadowolonych ze swojego ciała miała prawidłową wartość BMI, średni wskaźnik masy ciała wynosił u nich 21,4 w porównaniu do 28,3 u kobiet, które deklarowały niezadowolenie.

Co więcej, ankiety wykazały również, że zadowolone ze swojego wyglądu kobiety ciężko pracowały nad zachowaniem szczupłej sylwetki. Ćwiczyły średnio około pięciu godzin tygodniowo, przeciętnie o dwie godziny dłużej niż panie zgłaszające niezadowolenie ze swojej figury. Ponadto uczestniczki z pierwszej grupy częściej się ważyły.

Z ankiety wynika też, że zadowolone kobiety zwykle nie martwiały się rzeczami, które niepokoiły pozostałe panie. Tylko 10 proc. z nich stosowało jakieś diety w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy o specjalne menu dbało aż 39 proc. niezadowolonych ze swego wyglądu respondentek. Panie usatysfakcjonowane swoją figurą rzadziej doświadczały objawów zaburzeń odżywiania, niż te, które były sfrustrowana swoją wagę.

Uczeni z University of North Carolina z Chapel Hill radzą, by zamiast zamartwiać się o swój wygląd, skupić się na czynnikach, które wpływają na stan zdrowia i wizerunek. - Skoncentruj się na zdrowiu, a nie na wadze. Jedz różnorodne pokarmy, ćwicz i wysypiaj się. Idź na od czasu do czasu. . Noś ubrania, które pasują - radzą uczeni. Takie działanie samoistnie przyniesie z czasem zwiększoną samoocenę, przekonują badacze.

Eksperci dodają również, że nie należy być zbyt wymagającymi wobec siebie. - Nie uważaj za porażkę niemożność założenia dżinsów, które pasowały na ciebie trzydzieści lat temu. Organizmy kobiet przechodzą istotne metamorfozy w związku z rodzeniem dzieci i . Z tego powodu nie można liczyć na to, że będzie się miało taki sam rozmiar i kształt ciała w wieku 50 lat, jak w wieku 20 lat - radzą uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Women & Aging.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy