Strona głównaUrodaTrening wibracyjny dla zdrowia i urody

Trening wibracyjny dla zdrowia i urody

Podczas odbywającej się w dniach 9 - 10 września Międzynarodowej Konferencji UTW „Uniwersytet Trzeciego Wieku sprzymierzeńcem integracji społecznej w Europie” konsultantka Uniwersytetu Jagiellońskiego i manager ds. zdrowia publicznego Bożena Halota przedstawiła zalety tzw. treningu wibracyjnego. Jest to nowatorska metoda treningowa, robiąca obecnie furorę na całym świecie, a polecana zwłaszcza osobom starszym.
Twórcą treningu wibracyjnego był niemiecki uczony - profesor Biermann – który w latach 60 – tych jako pierwszy przeprowadził badania nad wpływem wibracji na organizm ludzki. Jego pracę kontynuowali rosyjscy uczeni pod przewodnictwem dr Nazarova. W krótkim czasie trening wibracyjny, który m.in. zapobiega zanikowi mięsni stał się stałym elementem przygotowań kosmonautów, znalazł także zastosowanie w sektorze medycznym - zwłaszcza w rehabilitacji i fizjoterapii.
Podstawą treningu wibracyjnego jest wykorzystanie wibracji pionowych w zakresie 20 – 60 Hz, które wywierają pozytywny wpływ na tkanki organizmu ludzkiego. Są one generowane przez podzespoły umieszczone w platformie urządzenia, na której stoi osoba ćwicząca i wywierają pozytywny wpływ na kości, stawy, ścięgna, mięśnie i skórę. Dzieje się tak dlatego, że bodziec, jakim jest wibracja, aktywuje szereg niezależnych od woli człowieka odruchów, które m.in. pobudzają włókna mięśniowe do skurczu, usprawniają krążenie krwi i limfy oraz aktywują wydzielanie hormonów wzrostu, które przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej i powodują wzmocnienie poszczególnych struktur skóry. W wyniku działania tych hormonów pobudzana jest synteza kolagenu, który jest odpowiedzialny za sprężystość, prawidłowe napięcie i jędrność skóry. Podczas treningu dochodzi także do zwiększenia przepływu krwi, co pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji przemiany materii, szybko i skutecznie oczyszcza organizm z różnych toksyn oraz dostarcza tkankom tlen i składniki odżywcze.
Liczne badania wykazały, że trening wibracyjny stymuluje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia czyli endorfin, dzięki czemu nasze samopoczucie ulega poprawieniu, jesteśmy bardziej odporni na stres.

Trening wibracyjny znalazł zastosowanie w terapii takich schorzeń jak stwardnienie rozsiane boczne rdzenia kręgowego, urazy i mikrourazy ścięgien, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, niedowłady połowiczne, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, osteoporoza, przewlekłe stany bólowe, atrofia mięśniowa, syndrom wypalenia, zaburzenia w krążeniu obwodowym, cellulit, depresja i obrzęki kończyn dolnych.
Przeciwwskazaniem do treningu wibracyjnego jest ciąża, nowotwory z przerzutami, posiadanie rozrusznika serca lub mózgu, ostre stany zapalne żył, stany zakrzepowe, ciężka choroba serca, lub naczyń, świeże rany pooperacyjne, endoprotezy stawów, ostre bóle pleców wymagające hospitalizacji, niedawno wstawione implanty i zespolenia metalowe lub syntetyczne, migrena wymagająca hospitalizacji, zaawansowana cukrzyca z powikłaniami, spastyczność i choroby zakaźne.
Parametry treningu wibracyjnego ustala się indywidualnie, w zależności od wydolności organizmu osoby ćwiczącej, zaczynając od wibracji o mniejszych częstotliwościach i amplitudach i stopniowo przechodząc do wyższych.

Adrianna Buniewicz / Uniwersytety Trzeciego Wieku

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 02:37:08, 16-10-2008 bajbus

    Artykuł bardzo ciekawy.Chętnie bym korzystała z takiej terapii.
  • 08:06:43, 16-10-2008 Malwina

    a póki co - namiastką tego może byc łatwe, dostepne ćwiczenie-stawanie na palcach i silne opadanie na pięty i tak pare razy w ciagu dnia..spróbujcie, odświeza organizm..
  • 15:12:39, 22-10-2008 donka

    Ja znam trochę inny sposób - stawanie na palcach i opadanie na pięty ok. 60 razy na minutę. I nie dłużej niż minutę - kilka x dz. Spróbujcie, poczujecie jak wibruje całe ciało.
  • 16:36:41, 22-10-2008 siekierka

    A nie dałoby się zastosować tu wibratora?
  • 11:53:17, 25-10-2008 senior A.P.

    W postawie stojacej chyba nie .
  • 15:19:41, 25-10-2008 Lila

    Cytat:
    senior A.P.
    W postawie stojacej chyba nie .

    A dlaczego nie ?
  • 15:32:03, 25-10-2008 tadeusz50

    Lilu bo to jest zboczenie wg. seniora. Dlatego
  • 15:35:26, 25-10-2008 Mar-Basia

    Cytat:
    tadeusz50
    Lilu bo to jest zboczenie wg. seniora. Dlatego

    No wlasnie.

    18964

    Zaraz narobi szumu, ze na klawiaturce siedzi wnusio-bobasek. Hihihihihi.
  • 15:38:40, 25-10-2008 tadeusz50

    Ale sam zaczął, doniesie sam na siebie hi hi hi
  • 23:20:47, 28-04-2014 ~gość: 83.25.7.xxx

    Trening wibracyjny to fantastyczna sprawa dla seniorów - choć może "trening" to duże słowo, bo tu często ćwiczenia bierne wchodzą w grę. Ale jak się chwilę na takim np. power boardzie postoi to człowiek się czuje jak nowo narodzony.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć