Strona głównaUrodaRozstępy: problem kobiet w ciąży i nie tylko

Rozstępy: problem kobiet w ciąży i nie tylko

Zaburzenia gospodarki hormonalnej, częste zmiany diet, szybki przyrost wagi oraz nieregularne kontrolowanie stanu kondycji skóry mogą prowadzić do powstawania rozstępów. Rozstępy, to ułożone równolegle wrzecionowate pasma - blizny, występujące najczęściej w okolicach piersi, ud, brzucha oraz ramion. Są one odporne na działanie promieni słonecznych i samoopalaczy, a także na substancje aktywne zawarte w kosmetykach.
Rozstępy: problem kobiet w ciąży i nie tylko [Fot. staras - Fotolia.com] Pojawianie się to wynik zaburzenia pracy fibroblastów, które produkują kolagen i elastynę, czyli białka tworzące struktury skóry właściwej, odpowiadające za nadawanie skórze jędrności, elastyczności i sprężystości. Zaburzenia pracy fibroblastów mogą być spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej, ale mogą być spowodowane także czynnikami takimi jak: predyspozycje genetyczne, nieodpowiednia dieta, szybki przyrost masy ciała oraz wyczerpujące treningi.

Skąd biorą się rozstępy?

W przypadku nastolatek rozstępy są wynikiem m.in. rozregulowania gospodarki hormonalnej, w tym zwiększonego poziomu estrogenów. U młodych dziewcząt i kobiet w ciąży, rozstępy pojawiają się w przypadku zbyt szybkiego przyrostu masy ciała, ale także zwiększenia typowo kobiecych obwodów: bioder, , ud. U kobiet w ciąży pojawiają się w okolicy szybko powiększającego się obwodu brzucha. Dojrzewające dziewczyny i przyszłe mamy powinny więc szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, stosując kosmetyki odbudowujące warstwę hydrolipidową naskórka. Zapobiega to stanom zapalnym skóry, przesuszeniom, które mogą doprowadzić do pękania włókien kolagenowych, co za tym idzie do powstawania - rozstępów.

Na występowanie rozstępów mogą być również narażeni ludzie prowadzący aktywny tryb życia. Pojawianiu się blizn sprzyjają nieodpowiednia dieta oraz nadmierny wysiłek. Częste zmienianie nawyków żywieniowych oraz rygorystyczne diety eliminacyjne, na które decyduje się wielu dbających o sylwetkę, mogą prowadzić do nadmiernego rozciągania skóry i zwiększenia się poziomu kortyzolu, odpowiadającego za szkodliwe zmiany w strukturach włókien kolagenowych i elastynowych. Niekorzystny wpływ ma również dieta uboga w witaminy oraz mikroelementy, szczególnie cynk i . Dlatego tak ważne jest konsultowanie wszelkich decyzji dotyczących żywienia z dietetykiem, który przeprowadzi niezbędne badania.

– Przy rozstępach mamy do czynienia z dwiema fazami. W fazie I – rozstępy są czerwone, ułożone równolegle. Na tym etapie mamy największe szanse, aby uzyskać kliniczną oraz satysfakcjonującą pacjenta poprawę. Pod wpływem zabiegów grube, czerwone rozstępy ulegają zmniejszeniu i rozjaśnieniu, w rezultacie czego na skórze pojawiają się białe prążki. Jeśli jednak podejmiemy się redukcji rozstępów podczas fazy II – zanikowej, następuje tylko pozorna regeneracja rozstępów. Należy pamiętać, że nie ma zabiegów, które w 100 proc. zlikwidują rozstępy, ale poprawa ogólnego wyglądu skóry, rozjaśnienie, poprawa napięcia, ujędrnienie, spowoduje, iż będą one mniej widoczne. Zabiegi, jakie możemy zaoferować osobom zgłaszającym się do kliniki medycyny estetycznej, to np. zabiegi z użyciem laserów, m.in. laser frakcyjny CO2, peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa, zabiegi z użyciem Dermapenu – mówi dr Katarzyna Kochańska, specjalista dermatologii, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, Klinika Medycyny Estetycznej Estell.

Zabiegi zmniejszające widoczność rozstępów

Laser CO2 to laser frakcyjny ablacyjny, umożliwiający między innymi redukcję rozstępów. Doprowadza on do powstawania mikroskopijnych uszkodzeń nie tylko w powierzchniowych warstwach skóry, ale również w skórze właściwej, gdzie zlokalizowane są nieestetyczne blizny. Mikroskopijne uszkodzenia, powstałe na skutek zastosowania wysokiej temperatury, pobudzają skórę właściwą do całkowitej regeneracji i wzmożonej produkcji kolagenu. Efekt zabiegu widoczny jest już po dwóch tygodniach. W zależności od wieku pacjenta, stanu kondycji skóry oraz głębokości blizn, liczba niezbędnych zabiegów waha się od 1 do 6. W przypadku bardzo głębokich blizn rekomenduje się od 4 do 6 powtórzeń w odstępach 6-12 tygodni. Po zastosowaniu laserowego usuwania rozstępów następuje poprawa jakości skóry, a stan ten utrzymuje się nawet kilka lat.

Z kolei w przypadku zastosowania peelingu chemicznego usuwane są warstwy naskórka na różnej głębokości, co sygnalizuje komórkom skóry potrzebę odbudowy i regeneracji. Zabieg może być wykonywany na skórze twarzy, dekoltu, pleców itp. Nowopowstałych warstw naskórka nie szpecą już blizny, a skóra jest odmłodzona. Najczęściej używane do peelingów chemicznych związki to: kwas glikolowy, salicylowy, pirogronowy, migdałowy, trójchlorooctowy (TCA), retinowy oraz mieszanki różnych preparatów, stosowane w zależności od oczekiwanej głębokości złuszczania. Najlepszymi okresami do wykonywania peelingów są jesień, zima i wiosna. Widoczne efekty zabiegu to m.in. redukcja blizn, odmłodzenie skóry, poprawa gęstości i jędrności skóry oraz usprawnienie procesu regeneracji i normalizacja metabolizmu w postarzałych komórkach.

– Trzecia metoda, czyli mezoterapia igłowa, umożliwia wprowadzenie składników aktywnych bezpośrednio do skóry, w ilościach znacznie przewyższających ich stężenie w dostępnych kosmetykach zewnętrznych. Preparaty te przyspieszają regeneracje, przebudowę skóry. Powodują, iż staje się bardziej napięta i jędrna. W przypadku osób zmagających się z rozstępami rekomendujemy zastosowanie np. preparatu Silorgses Nano Meso Solution, zawierającego krzem. Wzmacnia on włókna kolagenowe i elastynowe, jednocześnie znacząco poprawiając wygląd skóry. Ilość wykonywanych zabiegów uzależniona jest od kondycji skóry pacjenta i ustalana indywidualnie – mówi dr Katarzyna Kochańska.

Tagi: skóra, rozstępy

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:51:32, 29-03-2018 anggie76

    Rozstępy rzeczywiście są bardzo uciążliwe. U mnie pierwsze pojawiły się już w okresie dojrzewania, ale dopiero te które miałam po ciąży były tak widoczne, że zdecydowałam się na ich usunięcie. Bardzo dobrze zadziałał tu zabieg laserem w Dermapoint u Katarzyny Mierzwińskiej. Mają tam bardzo profesjonalny sprzęt, który dał spodziewany efekt. Rozstępy są niemal niewidoczne.
    ... zobacz więcej
  • 14:33:36, 30-03-2018 babciairenka

    Po takim zabiegu da się coś zrobić, żeby nie wracały?
  • 13:48:38, 20-04-2018 KYA

    Mi na rozstępy pomógł sutricon, smarowałam bliznę po cc i przy okazji też je, i całkiem znikły. A blizna teraz malutka.
  • 23:11:27, 18-12-2018 Monika.J

    ja też miałam problem z rozstępami i nic nie pomagało, dopiero jak w aptece kupiłam bio oil i cierpliwie smarowałam to w około 3 tygodniu zauważyłam postępy i skóra mi się ujędrniła więc nie przestawałam smarować aż uzyskałam całkowity efekt, rozstępy stawały się mniej widoczne aż całkiem zniknęły, dodatkowo olejek świetnie nawilża skóre.
  • 14:03:07, 28-02-2019 Grażka53

    Myślę, że najlepiej jest zapobiegać powstawaniu rozstępów. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniejsze ryzyko powstania rozstępów.
  • 08:01:43, 16-08-2019 euraka

    Polecam poczytanie sobie o zabiegu karboksyterapii:
    https://cliniqmed.pl/oferta/karboksyterapia/

    Wskazania w przypadku tego zabiegu:
    cellulit
    lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej
    zwiotczenia po ciąży i odchudzaniu
    wiotkość skóry twarzy, podbródka, szyi, ramion, piersi, brzucha, pośladków, ud, łydek, kolan, łokci
    rozstępy i blizny
    Największym plusem zabiegu jest fakt, ze jest to zabieg calkowicie nieinwazyjny oraz nie powoduje żadnych efektów ubocznych.
  • 10:53:11, 05-08-2020 wesolysenior

    Rozstępy, bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, nudności to jedne z wielu przykładów dolegliwości, z jakimi musi się mierzyć kobieta w ciąży. Więcej opisano tu https://smyk24.pl/dolegliwosci-w-cia...-sobie-radzic/. Szczerze mówiąc, znając je wszystkie, aż dziw bierze, że ktoś nazwał ten stan błogosławionym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć