Strona głównaUrodaJak i dlaczego starzeje się skóra

Jak i dlaczego starzeje się skóra

To, jak starzeje się skóra, zależy od kilku czynników, m. in. od stylu życia, diety, genów i różnych nawyków.
Jak i dlaczego starzeje się skóra
Wraz z czasem skóra zmienia wygląd. Jest bardziej sucha i szorstka, traci też elastyczność (ze względu na zmniejszenie ilości elastyny i ), więc staje się wiotka. Ponadto cienieje zarówno naskórek, jak i skóra właściwa, co czyni ją bardziej przezroczystą. Wreszcie, ze względu na cieńsze naczynia krwionośne, jest bardziej podatna na przebarwienia i uszkodzenia. Oto główne czynniki w starszym wieku.

Zmniejszenie ilości tłuszczu podskórnego

Traci się tkankę tłuszczową na policzkach, skroniach, brodzie, nosie i okolicach oczu, a to skutkuje fałdowanie się skóry i wyglądem „zapadniętych" oczu.

Utrata tkanki kostnej i chrzęstnej

Jest znacząca już po pięćdziesiątce, daje efekt w postaci wiotczenia skóry i marszczenia się jej wokół ust. Opada też nieco czubek nosa i struktura kostna staje się bardziej wyeksponowana.

Grawitacja

Mniejsza elastyczność daje efekt w postaci opadania brwi i powiek, zwiotczenia policzków oraz podwojenia podbródka.

Otyłość

Nadmiar kilogramów wywołuje rozciąganie się skóry. Co więcej, sprzyja też chorobom skóry, w tym ciemnym plamom (ciemnemu rogowaceniu), naroślom, rozstępom i żylakom.

Palenie papierosów

Daje efekt w postaci większej ilości , co prawdopodobnie jest spowodowane słabszym krążeniem krwi, a więc niedostatecznym odżywianiem starzejącej się skóry.

Mimika

Codzienna ekspresja twarzy wraz z czasem „utrwala się" na skórze. , zagniewane miny, zdziwienie - to wszystko wyrażamy za pomocą określonych grymasów i stąd pojawiają się linie poziome na czole, pionowe linii na policzkach wzdłuż nosa, jak również zmarszczki na skroniach i wokół ust.

Pozycja snu

Zmarszczki „nabywane" w czasie snu są zwykle widoczne z boku czoła: od brwi do linii włosów w okolicach skroni, a także na policzkach. Są wynikiem ułożenia głowy na poduszce i kiedy wraz z upływem czasu skóra zaczyna tracić elastyczność, stają się bardziej widoczne.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy