Strona głównaUrodaPaznokcie - manicure

Paznokcie - manicure

Zadbane dłonie nie są mniej ważne od starannego ubioru czy makijażu. Pielęgnując dłonie szczególną uwagę należy zwrócić na paznokcie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz dostarczeniu organizmowi witamin i substancji odżywczych staną się one silne i odporne na złamania. Przyczyn złej kondycji paznokci może być wiele, bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia dieta, substancje których niedobór objawia się rozdwajaniem i łamliwością paznokci to: krzem, żelazo, fosfor, witaminy A, B, D, H.
Do czynników niekorzystnie wpływających na stan paznokci zalicza się także:
- wykonywanie prac domowych bez ochronnych rękawiczek (zmywanie)
- źle wykonywany manicure
- skłonności dziedziczne (np. w przypadku bielactwa)
- częste choroby osłabiające cały organizm

Pielęgnacja paznokci


Podstawą pielęgnacji paznokci jest umiejętne wykonywanie manicure, użycie zbyt ostrych lub zbyt tępych przyrządów może uszkodzić płytkę paznokciową oraz skaleczyć otaczające ją skórki.

Specjaliści doradzają rezygnację z metalowych cążek na rzecz drewnianych patyczków do usuwania skórek, w walce ze skórkami pomocne są też kremy o działaniu zmiękczającym. Wśród kosmetyków znajdujących się w naszej kosmetyczce nie powinno zabraknąć odżywki do paznokci i bazy nakładanej pod kolorowy lakier. Odżywka wzmacnia paznokcie, baza natomiast zapobiega powstawaniu przebarwień.

Kondycję paznokci mogą oczywiście poprawić wizyty w gabinecie kosmetycznym, bardzo ważne jest jednak i to jak traktujemy nasze dłonie na co dzień. Czy pamiętamy o natłuszczaniu dłoni po umyciu, czy zakładamy ochronne rękawiczki zmywając?


Choroby paznokci


Na stan paznokci niebagatelny wpływ ma ogólna kondycja organizmu, białe plamki na płytce paznokciowej świadczą zwykle o niedoborze wapnia. Cienkie i łamliwe paznokcie to następstwo niedoborów witaminy A i D. U osób nadużywających alkoholu często zmienia się kształt paznokcia. Wklęsłość płytki, pojawiające się na niej bruzdy mogą też świadczyć o chorobach układu pokarmowego lub niedobrze żelaza. U osób mających problemy z krążeniem krwi paznokcie są często niemal przezroczyste.

Zmieniony kolor płytki paznokciowej może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub być konsekwencją doznanego urazu. Niepokój wzbudzić powinny czarne prążki pojawiające się na paznokciu - mogą one świadczyć o chorobie nowotworowej.

Jedną z powszechniejszych chorób jest grzybica paznokci, objawia się ona rozdwajaniem płytki paznokciowej, która staje się grubsza i lekko żółtawa. Grzybice stanowią niemal połowę wszystkich chorób paznokci.

Na stan paznokci wpływają także przyjmowane leki, stsowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów może spowodować przebarwienie płytki i oddzielania się paznokci.

Długo trwające choroby, doznane urazy oraz działanie niektórych leków mogą spowodować częściową utratę paznokcia.

Dolegliwościa dotyczącą także paznokci dłoni (coć rzadziej nż w przypadku stóp) jest wrastanie paznokci, jego przyczną jest zwykle źle wykonany manicure.

Profilaktyka

© Christoph Hähnel - Fotolia.comPodstawą profilaktyki jest odpowiednia dieta, powinna być ona bogata w mleko i jego przetwory, w ten sposób dostarczymy do organizmu wpań. Żelazo znajdziemy natomiast w natce pietruszki lub wątrobie, krzemu dostraczą swieże warzywa, magnez znajdziemy w kakao, czekoladzie, migdałach, znakomitym źródłem cynku są buraki i kapusta.

Bardzo ważne jest to, aby nie bagatalelizować niepokojących sygnałów. W zdiagnozowaniu chorób płytki paznokciowej pomóc mogą badania labotatoryjne, np. mikroskopowe badanie opiłków paznokcia.

© Christoph Hähnel - Fotolia.com

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy