Strona głównaUrodaCera wrażliwa

Cera wrażliwa

Właściwe dbanie o skórę hamuje powstawanie oznak starzenia się i zapobiega rozmaitym dolegliwościom. Każdy rodzaj cery wymaga jednak odmiennej pielęgnacji, cera wrażliwa zaś ma szczególne „potrzeby". Na ten rodzaj skóry ogromny wpływ ma nasz styl życia i używane kosmetyki. Konieczna jest jej ochrona przed słońcem i mrozem oraz odpowiednie nawilżanie i zapobieganie podrażnieniom.
Cera wrażliwa Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa odznacza się cienką i delikatną skórą, na którą znaczny wpływ mają czynniki zewnętrzne. Po jej umyciu wodą z mydłem odczuwa się uczucie ściągnięcia, a nawet doświadcza lekkiego podrażnienia. Użycie tłustego kremu także może powodować podrażnienie, a po całym dniu nierzadko trzeba zmagać się ze swędzeniem i pieczeniem twarzy. Ponadto, zastosowanie mleczka do demakijażu wywołuje uczucie szczypania.

Cera tego typu cechuje się delikatnością i skłonnością do alergii, często też jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej sińce, a także . Szczególnie trudno jej „znieść" zimowe uciążliwości, zmiany temperatury bowiem i intensywny chłód negatywnie wpływają na jej stan i wygląd. Szacuje się, że problemy z nadwrażliwością skóry ma od 25 do 50% społeczeństwa.

Jak dbać o cerę wrażliwą

Wygląd skóry jest wskaźnikiem naszego wieku. Odzwierciedla stosowaną , rodzaj używanych kosmetyków, a nawet sposób życia. Dbałość o skórę wymaga wszechstronnego: zdrowego odżywiania się, aktywności fizycznej, nienarażania się na działania dymu papierosowego, stosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Głównymi wyzwaniami w pielęgnacji cery wrażliwej są: odpowiednie nawilżenie, odżywianie oraz zapobieganie podrażnieniom. Konieczne jest zabezpieczanie skóry przed mrozem, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Podczas chłodów trzeba stosować kosmetyki ochronne, latem niezbędne są .

Nie bez znaczenia jest skład wybieranych preparatów. Należy unikać kosmetyków z zawartością alkoholu czy ziarenek pilingujących. Nie poleca się też standardowych mydeł i innych tradycyjnych substancji myjących, ani też szorstkich ręczników i myjek. Najlepsze są lekkie kosmetyki - delikatne emulsje i mydła dermatologiczne, a przede wszystkim preparaty bezzapachowe i nie zawierające sztucznych barwników. W przypadku doświadczania podrażnień można sięgnąć łagodzące ten stan żele i kremy dostępne w aptekach.

Szczególnie polecane są kosmetyki z i . Wyciąg z rumianku skutecznie łagodzi podrażnienia skóry działając kojąco i przeciwzapalnie. Ma właściwości zmiękczające i redukujące przebarwienia skóry. Ekstrakt z aloesu przynosi szczególną ulgę wysuszonej i wrażliwej skórze, ponieważ wchłania się cztery razy szybciej niż woda oraz posiada substancje utrzymujące poziom nawilżenia przez długi czas. Ponadto poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu oraz przyspiesza proces gojenia.

Poleca się także kosmetyki z antyoksydanamiy, tj. witaminami C, E polifenolami czy kwasem ferulowym. Własciwości ochronne mają kremy z lipidami, ceramidami oraz NNKT.

Rekomenduje się, by u osób z cerą wrażliwą był wykonywany przy użyciu kosmetyków hipoalergicznych. Należy też pamiętać o jego dokładnym zmyciu pod koniec dnia, resztki make-upu mogą wywoływać podrażnienia.

Na wygląd skóry ma także wpływ styl życia. Nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów przyczyniają się do wyszuszania skóry i zwiększają ilość toksyn w organizmie, które negatywnie oddziałują na wyglad cery. Poza tym niewłaściwa, „ciężka" dieta sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i brak jej blasku. Zbilansowana, bogata w warzywa, owoce i ryby dieta wzmacnia skórę i pomaga zapobiegać jej wysuszaniu.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy