Strona głównaUrodaOperacja nosa może odmienić życie

Operacja nosa może odmienić życie

Poddają się im zarówno panie, jak i panowie. Często powodem jest niska samoocena, brak pewności siebie, kompleksy. To właśnie operacje nosów są jednymi z najtrudniejszych ze względu na ich złożoną budowę anatomiczną oraz kluczową rolę dla indywidualnego wyglądu twarzy.
Operacja nosa może odmienić życie [Fot. llhedgehogll - Fotolia.com] oraz wad przegrody nosa fachowo nazywa się rhinoseptoplastyką. Samo słowo pochodzi od greckich słów rhis, czyli nos, septum, czyli przegroda oraz plassein, czyli ukształtować. Wskazania do wykonania zabiegu mogą być zarówno natury czysto estetycznej, jak i funkcjonalnej lub też łączyć ze sobą oba aspekty.

W większości przypadków mamy do czynienia z zabiegami estetycznymi. Niwelują one liczne defekty, takie jak garb nosa, skrzywienie jego grzbietu, deformacja wierzchołka, asymetrie i wiele innych. Chirurg może zmienić m.in. długość nosa, jego szerokość, położenie czy kształt wierzchołka. Takie operacje mają na celu przede wszystkim poprawę wyglądu pacjenta, co wpływa równie mocno na jego samopoczucie, jak i komfort psychiczny. Niekiedy jednak deformacja nosa wiąże się ściśle ze zdrowiem.
, potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Utrudnia oddychanie, co powoduje niedotlenienie całego organizmu, a w konsekwencji wpływa na jego kondycję (notoryczne zmęczenie, senność) i funkcjonowanie ważnych narządów: serca i płuc. Prowadzi to do nieustającego kataru, zapaleń ucha, chrapania i bezdechów podczas snu. Utrudnia cieszenie się aktywnością fizyczną i sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Trojanowski, specjalista otolaryngologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
By zacząć oddychać pełną piersią, warto zdecydować się na operację. Przyniesie ona ulgę i poprawi stan fizyczny.

Na dwa sposoby

Rhinoseptoplastykę chirurg wykonuje zwykle w znieczuleniu ogólnym. Operację przeprowadza się sposobem „otwartym” lub „zamkniętym”.
Metodę „otwartą” wybiera się najczęściej, gdy zmianie ma ulec kształt całego nosa. Wiąże się ona z cięciem w kształcie litery V na słupku nosa, które praktycznie nie pozostawia widocznej blizny. Z kolei metoda „zamknięta” wystarcza zwykle, gdy operowany jest jedynie grzbiet nosa. W tym przypadku wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa. Oczywiście decyzję co do metody operacji zawsze podejmuje chirurg podczas konsultacji pacjenta – opowiada dr hab. n. med. Piotr Trojanowski.

Chirurg jak psycholog

nosa są jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji estetycznych na twarzy. To właśnie nos posadowiony w centrum twarzy najbardziej przykuwa uwagę otoczenia i jego deformacje są przyczyną kompleksów ludzi na całym świecie.
Chirurg plastyczny musi być choć trochę psychologiem. Często przychodzą do nas osoby z problemami, które nie akceptują swojego wyglądu. Często z powodu deformacji lub wady są w jakiś sposób wykluczone społecznie lub tak się po prostu czują. – mówi dr Trojanowski. – Leczymy więc nie tylko ciało, ale także i duszę. Często operacja może dodać komuś pewności siebie, zabrać dręczące kompleksy, zmienić nastawienie do świata. Musimy jednak pamiętać żeby mieć realne oczekiwania i próba zmiany sytuacji życiowej, na przykład czy znalezienie lepszej pracy nie jest właściwym motywem do poddania się operacji nosa.
Ogromnie ważna jest otwarta rozmowa z pacjentem, która dokładnie wyjaśni to, jak może wyglądać nos po operacji.
Dopiero po roku po operacji można oczekiwać ostatecznego wyniku estetycznego, dopiero po całkowitym – tłumaczy dr Trojanowski. – Lekarz powinien pacjentowi wytłumaczyć, na jakie zmiany w wyglądzie nosa pozwala jego indywidualna budowa anatomiczna. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie ona oraz indywidualne procesy gojenia są decydującym czynnikiem mającym wpływ na końcowy wynik zabiegu.
Pobyt w szpitalu po operacji nosa zwykle nie przekracza jednej doby. Wbrew pozorom, po operacji pacjenci najczęściej nie odczuwają dolegliwości bólowych. Osoba poddająca się zabiegowi musi się jednak liczyć z obrzękiem nosa i twarzy, który zwykle ustępuje po kilku dniach. U części operowanych występują siniaki wokół oczu, które znikają całkowicie najczęściej po 2-4 tygodniach. Szwy wewnątrz nosa są rozpuszczalne, znikają po ok. 2-3 tygodniach, natomiast te zewnętrzne ze słupka nosa i ewentualnie skrzydełek nosa usuwa się po 7 dniach od operacji.

Sprawdzona klinika

Gdzie wykonać taką operację - to pytanie często jako pierwsze stawiają sobie ci, którzy chcą poddać się zabiegowi. Niestety próba szybkiej zmiany wyglądu może się skończyć niepowodzeniem. Zdarza się, że część ludzi decyduje się na operacje dokonywane przez niewykwalifikowanych lekarzy, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia. Ważne, żeby sprawdzić zarówno kwalifikacje lekarza, jak i samą klinikę. Bardzo istotne aby chirurg mógł przedstawić zdjęcia operowanych wcześniej pacjentów, czyli efekty swojej pracy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 17:48:42, 26-07-2018 anggie76

  Ja z własnego doświadczenia mogę polecić operację nosa. Zdecydowałam się na taki zabieg u doktor Raczkowskiej i jest to prawdziwa profesjonalistka. Efekty są zauważalne od razu a mój nos wygląda tak jak marzyłam. Polecam każdej niezdecydowanej osobie.
 • 16:50:10, 07-09-2018 kasia8999

  To straszny ból.
 • 16:51:56, 07-09-2018 kasia8999

  Nie wiem czy by się zdecydowała
 • 16:56:38, 07-09-2018 kasia8999

  Ale czego się nie robi dla urody.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Pola Nadziei
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • EWST.pl
 • Oferty pracy