Strona głównaUrodaMity o odchudzaniu

Mity o odchudzaniu

Istnieje wiele nieporozumień, jeśli chodzi o skuteczną utratę na wadze. Najlepszym sposobem postępowania, zgodnie z amerykańskim National Institutes of Health, jest po prostu: jeść mniej kalorii niż się spala. W praktyce okazuje się to jednak trudniejsze do osiągnięcia. Poniżej więc kilka mitów na temat odchudzania.
Problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodzi i starsi. Codziennie wielu ludzi obiecuje sobie zmianę wizerunku poprzez utratę nadmiaru kilogramów. Niestety próby te często kończą się niepowodzeniem. Walka z nadwagą sama w sobie nie jest łatwa, ale dodatkowo komplikują ją rozpowszechnione, acz błędne informacje na temat tego, co sprzyja, a co utrudnia odchudzanie. Oto kilka przekonań tego rodzaju.
  • Węglowodany są złe
© Hansich - Fotolia.comAmerykański National Institutes of Health przeprowadziły badanie, w którym wzięło udział 811 uczestników stosujących jedną z czterech diet odchudzających cechujących się różnym poziomem tłuszczu, węglowodanów i białka. Badani zostali poproszeni, aby trzymali się ściśle określonych składników odżywczych i procentowej ilości składników odżywczych podanych w menu. Po dwóch latach od rozpoczęcia badania nie zanotowano żadnych różnic w utracie na wadze. Mimo to, niektóre węglowodany są lepsze dla osób odchudzających się niż inne. Inne badania, których wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine, dowiodły, że niektóre węglowodany, te zawarte m. in. w ziemniakach, ryżu i białym pieczywie, wydają się w większym stopniu powodować przyrost masy ciała niż te z produktów pełnoziarnistych.
  • Tłuszczu należy unikać
© Marco Mayer - Fotolia.comWedług badania przeprowadzonego przez uczonych z Harvard University zawartość tłuszczu sama przez się ma niewielki związek z żywnością lub napojami, które mają wpływ na zwiększenie masy ciała. Ogólnie rzecz ujmując, można jeść pełne tłuszczu posiłki i chudnąć, jeśli tylko ilość spalanych kalorii przewyższa ilość kalorii dostarczanych organizmowi. To jednak nie znaczy, że można jeść tłuszcz wszelkiego rodzaju. Nawet jeśli kontrola kalorii jest bardzo istotny dla zrzucania nadmiaru kilogramów, nie jesteśmy maszynami: musimy brać pod uwagę ogólny stan naszego zdrowia, a nadmierne spożycie niektórych tłuszczów może zwiększyć ryzyko chorób serca. National Institutes of Health poleca zdrową dla serca dietę o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans, ale bogatą w błonnik, tj. obfitującą w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.
  • Aktywność fizyczna „zwalnia" z konieczności stosowania diety
© auremar - Fotolia.comĆwiczenia są dobre dla zdrowia na wiele sposobów - od aspektu psychologicznego (wykazano, że pomagaj w depresji) po budowanie silnych mięśni i kości. Nie można ich jednak traktować jako usprawiedliwienie dla niezdrowej diety. Jeśli chce się skutecznie schudnąć, trzeba wiedzieć, ile kalorii pozwala spalić określony trening. Przejażdżka rowerem lub długi spacer nie czynią cudów. Jeśli jednocześnie podstawę diety stanowią pizza i frytki, nie osiągnie się wymarzonej wagi.
  • Waga nie pokazuje rezultatów natychmiast
© Karen Roach - Fotolia.comNie do końca. Jakkolwiek osobom na diecie poleca się powstrzymanie się od ciągłego sprawdzania wagi, bo ta może ulegać wahaniom, badania wykazały, że ci, którzy regularnie się ważyli, osiągali lepsze rezultaty w odchudzaniu. Ludzie pozostający na diecie muszą mieć stałą kontrolę nad efektami swoich wysiłków, by móc je ewentualnie na bieżąco korygować. Można notować codzienne wahania wagi, ale jeśli nie zauważa się istotnych zmian dzięki diecie i ćwiczeniom, trzeba na nowo przemyśleć plan działania - zmodyfikować dietę lub zwiększyć ilość lub rodzaj aktywności fizycznej.
  • Wystarczy poddać się restrykcyjnej diecie, schudnąć, a potem wrócić do „normalnego życia"
© Pixelbliss - Fotolia.comTo nie zadziała. Ludzie, którzy unikają ulubionej żywności, prawie zawsze wracają do swoich starych nawyków, gdy "dieta" jest zakończona. Tymczasem nie należy traktować diety jako czegoś przejściowego, konieczne jest wypracowanie takiego sposobu odżywiania, który będzie miał pożądane walory smakowe, a jednocześnie nie spowoduje przybierania na wadze. Jednym ze sposobów na wyrobienie nowych zdrowych nawyków żywieniowych jest prowadzenie dziennika żywności - nawet bez konieczności obliczania kalorii. Dzięki temu będzie się bardziej świadomym tego, co się je. Kluczem do utrzymania adekwatnej masy ciała jest wprowadzenie zmian, które zna się za godne stosowania przez całe życie.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:55:47, 03-11-2011 Barakuda

    Czy nie przesadzamy z tym trzymaniem wagi, szczupłością i w końcu młodością.
    Młodość nie trwa wiecznie, szczupłość nie jest remedium na wszystko.
    Nie należy zapominać, że wolne rodniki są wyłapywane przez tkankę tłuszczową.
    Ponadto w tłuszczu rozpuszcza się wiele koniecznych witamin.
    Dlatego nie należy się stresować, gdy ma się troszkę tłuszczyku tu i ówdzie.
    ... zobacz więcej
  • 11:08:43, 17-12-2011 Opcja

    Dokładnie. Jeśli odchudzanie i dążenie do młodości staje się celem życia, to jest to duży błąd życiowy.
  • 23:07:55, 17-02-2012 tomeh

    cel powinno to być - ulepszenie siebie lub utrzymanie w dobrej formie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy