Strona głównaUrodaKwasem (hialuronowym) w zmarszczki

Kwasem (hialuronowym) w zmarszczki

Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to przełom w rozwoju medycyny estetycznej. Podawany do odpowiedniej warstwy skóry działa w trzech kierunkach: podnosi i wypełnia zmarszczki, nawilża skórę, pobudza komórki do produkcji kolagenu. Czy wreszcie odnaleziono sposób na zachowanie młodości?
Na przestrzeni ostatnich lat kwas hialuronowy wykorzystywany był w wielu dziadzinach medycyny: okulistyce, reumatologii, chirurgii dentystycznej oraz medycynie estetycznej.


- Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka przez co bardzo rzadko powoduje alergie. Związek ten nazywany jest przez dermatologów „gąbką molekularną", co oznacza że jest silnie higroskopijny - ma zdolność do wiązania dużej ilości cząsteczek wody i ich magazynowania. Kwas hialuronowy jest polisacharydem, posiada wolne reszty karboksylowe, które nadają mu ładunek ujemny, dzięki czemu przyciąga do siebie cząsteczki wody. Daje to efekt wypełnienia zmarszczek od środka - mówi kosmetolog Agnieszka Szpakowska z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis w Krakowie.

Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest do skóry właściwej i tam działa wiążąc cząsteczki wody. Iniekcji poddaje się twarz - gładzizna czoła, bruzda nosowo - wargowa, zmarszczki wokół ust, oczu, obszary podoczodołowe, usta oraz policzki. Zabiegi te wykonuje się w celu biorewitalizacji skóry, a także spłycenia zmarszczek i poprawienia konturów twarzy. Stosuje się go również na szyję, dekolt oraz dłonie. W zależności od stężenia, usieciowania oraz wielkości cząsteczki kwasu można także wykonywać zabiegi na ciało - powiększanie biustu, modelowanie kształtu pośladków i łydek.

Zabieg jest stosunkowo bezbolesny. Dla poprawienia komfortu pacjenta przed zabiegiem można zastosować środek miejscowo znieczulający. Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu, przy czym technika iniekcji oraz objętość wstrzykniętego preparatu zależy od obszaru zabiegowego, usuwanego defektu oraz efektu jaki chcemy uzyskać.

Jakie efekty zobaczy pacjent?

- Zabieg wyraźnie poprawia kondycję skóry poprzez jej nawilżenie, pobudzenie do odnowy, odmłodzenie, redukcję zmarszczek. Za pomocą kwasu hialuronowego można także dokonać poprawy kształtu twarzy i ciała. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Skóra robi się wysuszona, pojawiają się delikatne linie, a potem głębokie zmarszczki. Policzki i usta tracą swoją objętość. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, który nawilża i nadaje objętość można zatrzymać czas, wygładzić zmarszczki, modelować czerwień wargową i poprawić wcześniej wspomniany już kontur twarzy - podkreśla Agnieszka Szpakowska.

Przeciwwskazania do zabiegu alergia na kwas hialuronowy (choć zdarza się naprawdę bardzo rzadko), ciąża, laktacja, zaburzenia immunologiczne, infekcje bakteryjne i wirusowe w miejscu iniekcji oraz choroby autoimmunologiczne. Nie wykonuje się także zabiegów u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

- Nie należy porównywać kwasu hialuronowego z toksyną botulinową. Toksyna nie jest wypełniaczem, nie „wypycha" zmarszczek. Ma ona zupełnie inne działanie, blokuje wydzielanie acetylocholiny, przez co dochodzi do porażenia mięśni, a tym samym efektu wygładzenia i likwidacji zmarszczek. Kwas hialuronowy - znajduje zastosowanie w korekcji zmarszczek statycznych, które podatne są na rozciąganie. Zabiegom mogą być poddawane fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki gładzizny czołowej oraz poprzeczne czoła - „zmarszczki ze zmartwienia", zmarszczki śmiechowe - „kurze łapki", zmarszczki okolicy ust. Wypełniacze te nie znajdują zastosowania w przypadku zmarszczek dynamicznych, rozstępów, głębokich blizn, niepoddających się rozciąganiu. Dla tych przypadków alternatywne są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Oczywiście obie substancje działają „odmładzająco", jednak kwas hialuronowy powoduje dodatkowo rewitalizację skóry i jej nawilżenie, poza tym jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka - dodaje Agnieszka Szpakowska.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:04:22, 26-12-2010 asiasia

    Oczywiście, że alergia na kwas hialuronowy zdarza się bardzo rzadko przecież jest to substancja biokompatybilna z naszym organizmem. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie.
    Obecnie zabieg wstrzykiwania jest o tyle mniej straszny, że coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej zabieg wykonywany jest elektronicznym penem tzw. injection system. Dzięki temu penowi preparat jest precyzyjniej wstrzyknięty, a po zabiegu nie ma siniaków.
    ... zobacz więcej
  • 14:28:26, 29-12-2010 kordianka

    Kwas hialuronowy jak najbardziej. Z kolei botox - nigdy! Naturalnie wszystko jest dla ludzi, niemniej jednak spora doza zdrowego rozsądku także się przydaje, bo jeżeli ktoś co miesiąc wstrzykuje sobie kwas to jest coś z nim nie tak.
    Ponadto jeżeli kwas hialuronowy to dobrej jakości i wykonany u dobrego lekarza dermatologa/medycyny estetycznej, nigdy kosmetyczki!!! Może to być esthelis czy fortelis - no i starannie przeprowadzony zabieg
  • 14:38:58, 23-01-2011 Siri

    ...kwas j.w. jest w kremie i w tabletkach bez recepty...do stosowania na skórę i do wewnątrz...Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy