Strona głównaUrodaKości twarzy odpowiedzialne za postarzały wygląd

Kości twarzy odpowiedzialne za postarzały wygląd

Gdy chodzi o oznaki starzenia na twarzy, myśli się zwykle o zmarszczkach i zwiotczeniu skóry, ale nowe badania dowodzą, że nie tylko skóra ulega sile upływu czasu. Procesowi starzenia się podlegają też kości twarzy, które tracą objętość i dodatkowo modyfikują wygląd.
Kości twarzy odpowiedzialne za postarzały wygląd Oprócz kurzych łapek i zwiotczałych policzków proces starzenia sprawia, że kości oczodołu stopniowo poszerzają się, kości czoła cofają się, a szczęka staje się mniej wyraziście zarysowana.

Ponieważ kości twarzy stanowią „rusztowanie" dla tkanek i skóry twarzy, wszelkie ubytki masy kostnej przyczyniają się do pogłębienia zwiotczałego, starczego wyglądu, wyjaśniają uczeni z University of Rochester Medical Centre w Rochester.

Chociaż najbardziej wyraźna utrata masy kostnej ma miejsce u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, proces zaczyna się najwcześniej u kobiet. Szkielet twarzy kobiet między 41 a 64 rokiem życia wyglądał zupełnie inaczej niż kości twarzy w wieku 20 - 40 lat, potwierdzają badania.

Nieuchronne zmiany w układzie kostnym twarzy sprawiają, że lifting i wszelkie zabiegi napinania skóry nie przywrócą dwudziestoletniego wyglądu.

Uważa się, że ponieważ skóra przechodzi zmiany, takie jak utrata elastyczności i odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, podstawowym podejściem do odmłodzenia twarzy jest opracowywanie zabiegów przywracających skórze młody wygląd. Niestety wielu twarzom nie da się przywrócić wizerunku sprzed kilkudziesięciu lat. Jak wskazują badacze, pacjenci przynoszą ekspertom medycyny estetycznej zdjęcia z młodości oczekując takiego właśnie wyglądu. Tymczasem nie da się tego osiągnąć jedynie przy pomocy zabiegów poprawiających stan skóry - zwracają uwagę uczeni z University of Rochester Medical Centre.

Badacze wykonali skany tomografii komputerowej kości twarzy 120 mężczyzn i kobiet w wieku 20-40 lat, 41-64 i powyżej 65 lat. Później stworzyli trójwymiarowe rekonstrukcje skanowania, które były wykorzystywane do podejmowania szczegółowych pomiarów struktury kości twarzy.

Jak wykazało skanowanie, wraz z wiekiem kości, które tworzą oczodoły ustępują, powiększając te jamę kostną. Kilka milimetrów mniej kości w tym obszarze to zmniejszone rusztowanie dla tkanek miękkich twarzy, co powoduje nadmiar zwisającej skóry wokół oczu.

Podobne ubytki mają miejsce w pozostałych kościach twarzy, w tym w kości czoła, nosa i szczęki. Utrata masy kostnej może także zmniejszyć kąt żuchwy, dlatego u osób z silnie zarysowaną szczęką w młodości ten obszar w starszym wieku staje się mniej „wyraźny".

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Plastic and Reconstructive Surgery".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy