Strona głównaUrodaJak zmniejszyć zagrożenia związane z opalaniem się

Jak zmniejszyć zagrożenia związane z opalaniem się

Jak można choć częściowo zminimalizować podczas słonecznego opalania ryzyko starzenia się skóry, zmniejszenia jej elastyczności, powstania zmarszczek głębokich, piegów, przebarwień, fotouczuleń czy wreszcie poparzeń słonecznych? Na pewno każdy z nas chce aby tegoroczne wakacje były pełne słońca, relaksu, bez oparzeń słonecznych i problemów z cerą.
Jak zmniejszyć zagrożenia związane z opalaniem się [© Lasse Kristensen - Fotolia.com] Aby tak się stało, powinno zastosować się poniższe proste porady:

1. Pozwól skórze stopniowo przyzwyczaić się do słońca. Jeśli twoja cera jest blada, bo cały rok spędzasz pod dachem, to na słońcu opalaj się jednorazowo maksymalnie 15 minut dziennie. W ten sposób swoją skórę możesz przyzwyczajać do słońca już na kilka tygodni przed urlopem.

2. Nie opalaj się pomiędzy 11:00 a 16:00 gdyż w tych godzinach słoneczne promieniowanie UV i cieplne ma największą moc. Wybierz raczej godziny przed południowe lub popołudniu. W samo południe możesz odpocząć w cieniu.

3. Stosuj kosmetyki z filtrami UVA i UVB z minimalnym faktorem 15. Posmaruj ciało przed opalaniem na tyle wcześniej aby krem miał czas wniknąć w skórę. Jeśli Twoje ciało narażone jest na promieniowanie słoneczne przez dłuższy czas, zabezpieczenie musisz odnawiać przynajmniej co dwie godziny.

4. Jeśli na słońcu aktywnie spędzasz czas w wodzie, to stosuj kosmetyki z filtrami wodoodpornymi, gdyż mocne promieniowanie UV wnika w wodę nawet do głębokości jednego metra.

5. Zawsze pamiętaj aby skórę twarzy, szyi, karku czy dekoltu wyjątkowo dokładnie chronić filtrami UV. Bo nic tak bardzo nie doda Ci lat, jak pomarszczona wysuszona skóra ze skłonnością do pękania naczyniek właśnie w tych miejscach.

6. Skórę twarzy i szyi możesz dodatkowo chronić nosząc kapelusz lub modną czapeczkę.

7. Pamiętaj o ustach, które też są delikatne i mocno narażone na promienie słoneczne, dlatego zabezpiecz je nawilżającą pomadką ochronną posiadającą filtr UV.

8. Lepiej dla siebie zrobisz, jeśli w nadmiarze będziesz stosować kosmetyki zabezpieczające przed słońcem, niż po kilku latach miałabyś zostać pacjentem dermatologa. Dobre kosmetyki do opalania zawierają ponadto antyoksydanty, witaminę E i C. Także świeże owoce i warzywa zawierają te cenne składniki, dlatego jedz ich w czasie lata więcej, jeśli chcesz zabezpieczyć Twoją skórę przed nadmiernym starzeniem.

9. Pamiętaj, że promieniowaniem odbitym od tafli wody, ścian budynków możesz się opalić nawet w cieniu. Przez chmury i zwykłe szyby także przenika promieniowanie UV.

11. Nie zasypiaj podczas wylegiwania się na słońcu.

12. Pamiętaj aby pić dużo wody. Gdy jesteś na słońcu, wypijaj co godzinę przynajmniej jeden kubek wody nawet wtedy, gdy nie odczuwasz jeszcze pragnienia.

13. Po opalaniu pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu skóry kosmetykiem, który złagodzi podrażnienie, uzupełni utratę wilgotności i przedłuży trwałość opalenizny, zabezpieczając Twoją skórę przed złuszczaniem się naskórka.

14. Przed opalaniem nie używaj kosmetyków (antyperspiranty, perfumy, kremy fotouczulające), które nie są do tego przeznaczone.

15. Bardzo ważne jest aby szczególnie chronić dzieci przed nadmiernym promieniowaniem UV, które jest wyjątkowo groźne dla ich cienkiej skóry. Ponieważ właśnie przedawkowanie promieniowania UVA powoduje nieodwracalne zmiany w jej strukturze.


Natomiast jeśli nie możesz opalać się na słońcu, bo słońce ciebie uczula, opalasz się na czerwono, masz dużo pieprzyków i brodawek, na Twojej skórze są znamiona barwnikowe, skóra ma tendencję do rozszerzonych naczyniek, to w wakacje aby nie być bladą, wybierz dla siebie bezpieczne opalanie natryskowe bez promieni UV.

Joanna Papiernik / Kobiety.net.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy