Strona głównaUrodaJak wygładzić zmarszczki? Pomoże witamina A

Jak wygładzić zmarszczki? Pomoże witamina A

Stosowanie witaminy A na skórę wydaje się osłabiać zmarszczki związane z naturalnym starzeniem się i może pomóc w produkcji związków budulcowych skóry.
Jak wygładzić zmarszczki? Pomoże witamina A [fot. Kelsey Vere from Pixabay]
i brązowe plamy związane ze pojawiają się jako pierwsze i najbardziej widoczne na skórze pod wpływem działania Słońca. „skóra nie eksponowana na światło słoneczne również się starzeje, ale w sposób mniej widoczny" - mówią eksperci. Okazuje się, że witamina A może powstrzymywać rozwój zmarszczek i pomóc zachować młody wygląd.

„W wyniku naturalnego starzenia się skóra traci swój młodzieńczy wygląd: staje się cieńsza, bardziej zwiotczała i pomarszczona. Cienienie skóra jest wynikiem zmniejszonej produkcji kolagenu i może spowolnić gojenie się ran. Bezpieczne i skuteczne terapie odwracające zanik naturalnego starzenia się skóry obecnie nie istnieją" - zauważają uczeni z University of Michigan Medical School.

Badacze ocenili skuteczność preparatu z (retinol) u 36 osób w średnim wieku 87 lat. W ramach testów trzy razy w tygodniu przez 24 tygodnie stosowano krem zawierający 0,4 proc. retinolu na prawe lub lewe ramię uczestników. Zmarszczki, szorstkość i ogólne nasilenie procesu starzenia oceniano w skali od zera (brak) do dziewięciu (poważne efekty starzenia) przed leczeniem oraz po dwóch, czterech, ośmiu, szesnastu i dwudziestu czterech tygodniach używania kremu. Na początku i na końcu badań pobrano 4-milimetrowe wycinki skóry z obu ramion.

Jak odkryto, zmarszczki, szorstkość i ogólny stopień starzenia się skóry zostały znacznie zmniejszone w ramieniu, na które aplikowano preparat z retinolem w porównaniu z ramieniem kontrolnym. Biopsje pokazały, że retinol zwiększył produkcję glikozaminoglikanów i prokolagenu, składników strukturalnych skóry.

Miejscowe stosowanie retinolu poprawia drobne zmarszczki związane z naturalnym starzeniem się. Znacznie zwiększona ilość glikozaminoglikanów, o których wiadomo, że zatrzymują wodę w skórze, a także intensywniejsza produkcja kolagenu są najprawdopodobniej odpowiedzialne za redukcję zmarszczek", mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy