Strona głównaUrodaAnatomia skóry

Anatomia skóry

Skóra chroni organizm i podaje nam informacje o otoczeniu oraz przekazuje je o nas samych. Poza tym jest wskaźnikiem stanu zdrowia i wieku. Grubość skóry różni się w zależności od tego, jaką część ciała pokrywa, najcieńsza (około 0,5 mm) znajduje się na powiekach, a najgrubsza skóra (około 4mm) jest na dłoniach i podeszwach stóp.
Pomimo tych niezbyt imponujących gabarytów, skóra chroni ciało w niezwykły sposób:
  • zabezpiecza tkanki i narządy przed urazami
  • odbiera bodźce, które informują mózg o tym, że skóra została dotknięta
  • nerwy w skórze pomagają mózgowi reagować na wrażenia gorąca i na zimna
  • pomaga regulować temperaturę ciała poprzez zmniejszenie porów, gdy jest zimno i zwiększenie ich, gdy jest gorąco
  • pomaga chronić przed bakteriami i chorobami
  • pomaga zapobiec wyparowywaniu z organizmu podstawowym płynom ustrojowym
  • skóra chroni przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Efektywność tej ochrony zależy od ilości melaniny, co jest czynnikiem dziedzicznym.
Anatomia skóry

© get4net - Fotolia.comObejmuje trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Naskórek to wierzchnia warstwa skóry, niemal przezroczysta, więc światło może częściowo przezeń przechodzić. Nie ma w nim naczyń krwionośnych w naskórku, więc otrzymuje tlen i substancje odżywcze z głębszych warstw. Naskórek jest połączony ze skórą właściwą specjalną membraną.

Skóra właściwa to druga, głębsza warstwa skóry. W niej znajdują się cebulki włosów i gruczołów potowych, umieszczone są w niej także niektóre naczynia krwionośne i nerwy.

Tkanka podskórna to najniższa warstwa skóry - główna „siedziba" naczyń krwionośnych i nerwów. W znacznej mierze składa się jednak z komórek, a jej głębokość znacznie różni się u różnych osób.

Ta część skóry jest połączona z kośćmi i mięśniami. Jeśli znajduje się w niej zbyt dużo tłuszczu, łatwiej buduje się .

Skąd

Funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych dostarczających skórze wilgoci i tłuszczu ulega osłabieniu wraz z wiekiem, co skutkuje zmniejszeniem elastyczności i wilgotności. Skóra ulega wysuszeniu i załamaniom, jednocześnie następuje utrata , białka odporowego skóry, które odpowiada za jej napięcie. Jego niedostatek przyczynia się do wiotczenia tkanek, powstawania podwójnego podbródka, rozwoju zmarszczek na szyi, wokół ust, wokół oczu, a także przyczynia się do worków pod oczami. Uszkodzenia kolagenu i innych części skóry powstają na skutek działania wolnych rodników, którym sprzyja promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska i niezdrowa dieta.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy