Strona głównaUrodaWstyd... przyczyną odchudzania?

Wstyd... przyczyną odchudzania?

Przyszła wiosna, a wraz z nadejściem ciepła pojawia się uczucie zawstydzenia u osób, które nieskutecznie walczą z nadwagą. Uczucie to może być skutecznym impulsem do walki o zmianę sylwetki, jednak często nie wystarcza na długo, zwłaszcza gdy jest wywoływane komentarzami z zewnątrz. Z tego powodu nalezy wypracować system, który pozwoli nam chudnąć skutecznie i systematycznie.
Wstyd... przyczyną odchudzania? [© Tom-Hanisch - Fotolia.com] Wiosna, czas, w którym osoby z nadwagą starają się ukryć swoje niedoskonałości pod warstwą ubrań i poprzez unikanie pokazywania ciała. Jednocześnie jest to czas, w którym dla wielu osób wygasają postanowienia noworoczne, zwłaszcza jeżeli nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w odchudzaniu.

Zamiast radości i przyjemności obcowania z budzącą się naturą wiosna może przynieść poczucie zawstydzenia własną sylwetką i wyrzuty sumienia wywołane nieskutecznym .

Ponieważ wg teorii Goffmana, człowiek świadomie kontroluje gesty i słowa, by widzieć siebie takim, jakim chciałby być w oczach innych, na wiosnę częściej można zaobserwować wciągnięte brzuchy, wyprostowane sylwetki i zamaskowane fałdy. Szczególnie takie postawy, wywołane zawstydzeniem powinny skłonić do wykorzystania okazji i sięgnięcia do sprawdzonych metod, które gwarantują efektywne odchudzanie i zmianę wyglądu przed latem. Jednak jak to zrobić skutecznie?
  1. Przede wszystkim należy wyznaczyć sobie realny cel zrucania wagi. Cel musi być dostosowany do twoich potrzeb, konkretny i oczywiście dający się zmierzyć.
  2. Należy nagradzać się po osiągnięciu każdego sukcesu - np. za utratę każdego kilograma czy też pójście na siłownię mimo ogromnej niechęci. Oczywiście nie - wybierzmy raczej inne nagrody.
  3. Podejmowane aktywności powinny dawać choć minimalną przyjemność, warto także poinformować o zmianie trybu życia najbliższych i znajomych - im więcej ludzi będzie o tym wiedziało, tym trudniej będzie ci się wycofać.
  4. Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe, jednym z kluczowych warunków skutecznego odchudzania są odżywcze śniadania i stałe pory posiłków. Wyeliminuje to nagłe ataki głodu i spraw, że odczuwanie go będzie realną fizjologiczną potrzebą.
  5. Zdecydowanie należy unikać jedzenia i zajadania przed telewizorem lub komputerem. Według badań to właśnie wtedy pochłaniane są największe ilości zbędnych kalorii, w dodatku w ogóle tego nie rejestrujemy.
Aby się jednak udało, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, należy podjąć decyzję o odchudzaniu, silnym "wyzwalaczem" może być tutaj właśnie poczucie i presja społeczna. Po drugie, należy chwalić się za każde osiągnięcie, każdą wygraną nad apetytem - to umacnia "dietetyczne ja" walczącego z nadwagą.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy