Strona głównaUrodaW jaki sposób palenie papierosów wpływa na wygląd?

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na wygląd?

Od dawna wiadomo, że palenie papierosów wywołuje wiele różnych bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Teraz jednak zbadano, jak nawyk ten wpływa na wygląd - uczeni pokazali, że papierosy postarzają twarz.
W jaki sposób palenie papierosów wpływa na wygląd? [Fot. Ralf Geithe - Fotolia.com]
Badacze z University of Bristol odkryli, że palenie dużych ilości bardzo postarza twarz. Autorzy zbadali tysiące cech, które mogą charakteryzować palaczy.

Zastosowali nowe podejście metodologiczne, które przydało kolejnych dowodów na to, że u osób palących duże ilości papierosów mogą pojawiać się przedwczesne oznaki , takie jak .

Jakkolwiek informacje na temat istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia są rozpowszechnione, dla wielu ludzi nie jest to dostatecznie silna motywacja do porzucenia nałogu. Uczeni sądzą, że ich ustalenia mogą być dodatkową pobudką do podjęcia decyzji o walce z tym szkodliwym nawykiem.

Jak papierosy wpływają na nasz wygląd? Postarzają skórę ze względu na wpływ nikotyny na naczynia krwionośne. Substancja ta zwęża naczynia, co osłabia krążenie krwi, przez co z kolei skóra otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych, a to niekorzystnie oddziałuje na jej teksturę i wygląd.

Ponadto skórze potrzebne są antyoksydanty, aby zahamować oddziaływanie wolnych rodników, które wywołują niszczenie tkanek i powstawanie zmarszczek. Co więcej, związki zawarte w papierosach osłabiają i elastynę, czyli główne substancje odpowiadające za jędrność skóry. Ich produkcja sama z siebie wraz z wiekiem spada, a papierosy dodatkowo ją zaburzają. Wreszcie, sam proces palenia wiąże się z powstawaniem zmarszczek wokół ust.

Wyniki badań opublikowano w magazynie PLOS Genetics:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy