Strona głównaUrodaUwaga: właśnie się zaczął sezon przybierania na wadze

Uwaga: właśnie się zaczął sezon przybierania na wadze

Właśnie rozpoczął się czas, w którym najczęściej przybieramy na wadze: okres od Halloween do Nowego Roku szczególnie sprzyja zyskiwaniu dodatkowych kilogramów.
Uwaga: właśnie się zaczął sezon przybierania na wadze  [fot. vivienviv0 z Pixabay]
W okresach świątecznych często zyskujemy na wadze - mamy więcej czasu i lubimy świętować przy suto zastawionym stole, więc nic dziwnego, że zaczynamy ważyć więcej. Taką prawidłowość zauważyli badacze z amerykańskich National Institutes of Health.

Eksperci ostrzegają, że jeśli ktoś chce kntrolować swoją wagę, powinien szczególnie skoncentrować się na swojej diecie w świątecznym okresie. Kilka czynników składa się na większą tego, co jemy. Po pierwsze, im więcej wolnych dni, tym chętniej „dogadzamy" sobie kulinarnie, a podczas Świąt jemy wyjątkowo więcej czy tłustych przekąsek. Co więcej, w okresie zimowym w naszych szerokościach geograficznych trudniej dostępne stają się świeże produkty, w tym warzywa i owoce, a poza tym więcej kosztują, więc wielu ludzi ogranicza ich zakupy.

Według uczonych, ich obserwacja ma ważne znaczenie dla naszych strategii dbania o sylwetkę. Wszystko dlatego, że - jak powszechnie wiadomo - o wiele trudniej jest niż . Wobec tego, jeśli zaczniesz każdy nowy rok z dodatkowym kilogramem lub dwoma i powtórzysz ten schemat co roku, twoja waga będzie rosła. W ciągu dekady możesz być cięższy/a nawet o kilkanaście kilogramów.

Zdaniem dietetyków rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych na stałe, podejście w stylu „Święta są, potem będę się zacznę się odchudzać" z dużym prawdopodobieństwem się nie powiedzie. Również w Święta, nawet jeśli je się potrawy, które raczej nie pojawiają się w innej porze roku, warto zwrócić uwage na wielkość porcji i po prostu się nie przejadać.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie New England Journal of Medicine:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy