Strona głównaUrodaUpały: skóra też musi pić

Upały: skóra też musi pić

Letnie upały stwarzają ryzyko odwodnienia, w tym utraty wody przez skórę. Źle nawodniona skóra staje się wiotka, mniej sprężysta i szybciej się starzeje. Dwa litry wody dziennie to minimum przy normalnej pogodzie, w trakcie upałów ilość spożywanej wody powinna wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Recepta na dobre samopoczucie i piękno skóry to także: witamina A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwasy omega-3.
Upały: skóra też musi pić [© JenkoAtaman - Fotolia.com] Po pierwsze: daj skórze pić

Wszystkie warzywa i owoce o wysokiej zawartości wody, takie jak np. , melony, ogórki będą niezbędne przy wysokich temperaturach, nawodnią organizm i nawilżą skórę. Podane lekko schłodzone – orzeźwią i dodadzą energii w nawet w najbardziej upalne dni. Można je zabrać zarówno do pracy, jak i na plażę, np. w małej przenośnej lodówce. W czasie upałów warto mieć zawsze pod ręką butelkę ulubionej wody mineralnej.

– Ważne jest, by pić często, małymi łykami, przez cały dzień. To dużo lepszy sposób na pragnienie i zapobieganie odwodnieniu niż wypicie litra wody na raz. Dzienne zapotrzebowanie na wodę w trakcie upałów to ok. 2–3 litry wody dziennie, oprócz innych płynów spożywanych np. w postaci zup czy soków – radzi Katarzyna Martela, dietetyk kliniczny z Szafirowej Kliniki i terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM)

Po drugie: regeneracja

Czas wakacyjnego wypoczynku warto w pełni wykorzystać na regenerację i poprawę stanu zdrowia. To idealna chwila na przeprowadzenie zmian w naszym sposobie odżywiania. O tej porze roku mamy przecież dostęp do większej ilości sezonowych produktów żywnościowych. A nawet dziecko wie, że świeże – to witaminowe bomby. Oprócz wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych większość z nich jest orzeźwiająca i ma wspaniały smak. Nie ma nic lepszego na letnie upały niż szklanka świeżo wyciśnietego soku z pomarańczy lub napój ze zmiksowanej natki pietruszki i lemonki, podany z kostkami lodu.

– Nasza skóra latem jest eksponowana na wiele czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, woda, dlatego należy wybierać taką żywność, która będzie wspierać naszą skórę. Morele, , papryka czy czereśnie są bogate w witaminę A, wstępującą w postaci beta-karotenu. Ten karotenoid sprzyja regeneracji komórek. Działa ochronnie na naskórek i błony śluzowe oraz przeciwutleniająco, pełniąc rolę ochronną przed wolnymi rodnikami – wyjaśnia Katarzyna Martela.

Po trzecie: nienasycone kwasy tłuszczowe

Innymi, polecanymi składnikami naszej diety latem powinny być produkty obfitujące w witaminę E, selen czy nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Zawierają je nasiona słonecznika, orzechy, , kiełki pszenicy oraz zarodki pszenne. Pokarmy takie usprawniają procesy nawilżenia skóry i opóźniają starzenie. Kwasy dostępne w olejach i rybach mają silne działanie przeciwzapalne, przez co mogą zmniejszyć podrażnienia, zaczerwienienia i obrzęki skóry.

Po czwarte: konsultuj ze specjalistą

Warto wspomnieć o tak modnej latem suplementacji beta-karotenem i witaminą A. Panie, w celu otrzymania ładniejszej opalenizny, stosują ją, niestety często nieumiejętnie. Ze względu na rozpuszczalność witaminy A w tłuszczach, bardzo łatwo jest ją przedawkować.

– Ostatnie badania epidemiologiczne i eksperymentalne dowodzą, że nadmiar tej witaminy może wykazywać działanie teratogenne, zaburzać pracę wątroby oraz prooksydacyjnie, przez co zwiększa się ryzyko zgonu – ostrzega Katarzyna Martela.

Dlatego zanim zdecydujemy się na suplementację, powinniśmy zgłosić się do specjalisty – dietetyka. On najlepiej pomoże nam ocenić, czy suplementacja jest nam potrzebna i jakie ewentualne niedobory żywieniowe występują w naszym organizmie. Pamiętajmy, że wyszczególnione wyżej pokarmy powinny być wkomponowane w jadłospis bazujący na zasadach zdrowego odżywiania. U osób z problemami zdrowotnymi należy je indywidualnie zmodyfikować.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy