Strona głównaUrodaTrądzik u dojrzałych ludzi - skąd się bierze

Trądzik u dojrzałych ludzi - skąd się bierze

Trądzik kojarzony jest z problemami wieku dojrzewania. Wówczas poziomy hormonów ulegają takim zmianom, że ma to wpływ na rozwój różnych wyprysków na twarzy. Choroba jednak wcale nie omija ludzi dojrzałych i krosty nierzadko pojawiają się u osób po czterdziestce, a nawet pięćdziesiątce. Sprawdź, jakie są przyczyny trądziku u dojrzałych.
Trądzik u dojrzałych ludzi - skąd się bierze [Fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com] może być wywoływany przez czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Jeśli chodzi o te pierwsze, nierzadko mają wpływ na to, że doświadcza się choroby właśnie w późniejszych latach. U niektórych tradzik może być uporczywy i w tym wypadku zazwyczaj oddziałują na taki stan rzeczy hormony, szczególnie ma to miejsce u kobiet z zespołem policystycznych jajników. U pań trądzik w dojrzałym wieku jest częstszy. W niektórych przypadkach istotną rolę odgrywa predyspozycja genetyczna.

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, za chorobę nierzadko odpowiadają produkty kosmetyczne. W przypadku stosowania okluzyjnych kosmetyków, takich jak np. wazelina, pozostaje na powierzchni skóry film, który zapobiega utracie wilgoci, ale może sprzyjać rozwojowi krost. Substancje komedogenne to takie, które blokują pory skóry, co może skutkować zaskórnikami. Wreszcie, za trądzik mogą odpowiadać określone leki, np. niektóre medykamenty i przeciwpsychotyczne, a także sterydy.

Żeby móc zwalczyć trądzik, konieczne jest identyfikacja jego przyczyn, ponieważ od ich poznania zależy zastosowanie skutecznego leczenia. Warto też podjąć działania profilaktyczne, które pomogą zapobiec lub osłabić nasilenie choroby. Przede wszystkim nie należy myć twarzy częściej niż dwa razy dziennie: im więcej wody i kosmetyków czyszczących, tym skóra staje się bardziej wysuszona i podatna na wypryski. Poza tym warto ostrożnie wybierać preparat do mycia twarzy - powinien być jak najmniej podrażniający. Co więcej, istotne znaczenie ma tu również dieta, skóra jest bardziej podatna na trądzik, jeśli nie dostarczamy sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przykładowo, dużą poprawę wyglądu skóry i paznokci dostrzega się dzięki zwiększeniu ilości cynku w diecie. Znaczenie ma tu również higiena życia emocjonalnego, tzn. wysoki poziom stresu sam w sobie nie wywołuje wyprysków, ale pogarsza istniejące kłopoty ze skórą. Hormony stresu, takie jak , zwiększają poziom stanu zapalnego w organizmie i stymulują pracę gruczołów łojowych, co nasila problemy skórne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy