Strona głównaUrodaSzczupła sylwetka - dlaczego tak trudno ją zachować

Szczupła sylwetka - dlaczego tak trudno ją zachować

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie z powodu otyłości cierpi 600 milionów ludzi, a 1,9 mld ma nadwagę. Dlaczego tak trudno jest zachować odpowiednią masę ciała? Może za to odpowiadać ewolucja, mówią uczeni.
Szczupła sylwetka - dlaczego tak trudno ją zachować [fot. StockSnap z Pixabay]
Wielu ludzi na całym świecie walczy z . Bez wątpienia jedną z przyczyn tego jest współczesny styl życia, który obejmuje niski poziom aktywności fizycznej i dietę pełną niezdrowego oraz . To jednak, że wspomniane czynniki tak znacznie zwiększają naszą wagę, „zawdzięczamy" procesom ewolucyjnym.

Według badaczy z New York University kłopoty z zachowaniem odpowiedniej wagi, w tym ponowne przybieranie na niej po zakończeniu procesu , wynikają z ewolucyjnie wypracowanego mechanizmu przeciw głodowaniu, który skłania organizm do przechowywania tłuszczu.

Jednym z istotnych elementów tego mechanizmu jest białko „RAGE", które pomagało naszym przodkom przetrwać okres niedoborów jedenia. Obecnie jednak, gdy żywności jest pod dostatkiem (a najłatwiej dostępna jest ta wysokoprzetworzona) RAGE jest wytwarzane przez organizm w celu zwalczania stresu komórkowego spowodowanego przejadaniem się. Jak się wydaje, stres przypomina odczuwanie głodu i w efekcie wspomniane białko wydaje się wyłączać zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Skutkiem tego łatwo gromadzimy tkankę tłuszczową, znacznie trudniej zaś jest się jej pozbyć.

Kiedy uczeni wykorzystali do badań gryzonie pozbawione ekspresji RAGE i podawali im dietę wysokotłuszczową, zwierzęta nie stawały się otyłe. Dostrzeżono jednak, że RAGE aktywowało się w czasie stresu metabolicznego, być może więc jego „wyłączenie" nie wywoła żadnych zaburzeń. To daje nadzieję na stworzenie skutecznego leku przeciw .

Uczeni zaznaczają jednak, że na razie nie warto bezczynnie czekać na farmaceutyk na otyłość. Opisywane rezultaty uzyskano w badaniach na myszach, potrzebne są więc dalsze testy z udziałem ludzi, trzeba bowiem upewnić się co do bezpiecznego funkcjonowania ludzkiego organizmu bez aktywności RAGE.

O badaiach można przeczytać w magazynie Cell Reports.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy