Strona głównaUrodaStrategie anti-aging - jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry

Strategie anti-aging - jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry

Eksperci z University of Alabama w Birmingham radzą, jak spowolnić starzenie się i zwiększyć poczucie własnej wartości dzięki zachowaniu młodego wyglądu.
Strategie anti-aging - jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry [fot. photosforyou from Pixabay]
Fotostarzenie, czyli zmiany wywołane częstą ekspozycją na promieniowanie UVA i UVB, jest odpowiedzialne za przyspieszenie procesu starzenia się skóry, mówią dermatolodzy. Można jednak osłabić postarzający wpływ promieni słonecznych.

Codzienne przypadkowe ekspozycje na działanie słońca, w tym chodzenie do sklepu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, etc., sumuje się i skutkuje zmarszczkami, plamami słonecznymi i może nawet grozić chorobami skóry, jeśli odpowiednio się nie zabezpieczamy. Głównym sposobem, w jaki ludzie mogą zapobiegać fotostarzeniu, jest codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości ponad 30 SPF, zawierającego tlenek cynku.

Jeśli z kolei jest za późno, a słońce już zaszkodziło, lub po prostu wiek sam z siebie wywołał niekorzystne zmiany, istnieją sposoby na osłabienie oznak starzenia. Stosowanie kremu z retinolem, który jest pochodną witaminy A, może zmniejszyć ryzyko raka skóry i poprawić koloryt skóry, a także zwiększyć zawartość , co z kolei wygładzi .

Można też skorzystać z bardziej zaawansowanych metod redukcji oznak fotostarzenia się. Zabiegi laserowe mogą być efektywne w zmniejszaniu zmarszczek i poprawie pigmentacji skóry. Istnieją też urządzenia do napinania skóry, które redukują zwiotczenie, jak również zastrzyki, które poprawiają objętość skóry. Wszystko to pozwala nieoperacyjnie „unieść" skórę twarzy oraz zredukować linie i zmarszczki.

Jak mówią psycholodzy, warto o siebie zadbać, bo zadowolenie ze swojego wyglądu poprawia samopoczucie.
Wygląd zewnętrzny może mieć znaczący wpływ na samoocenę danej osoby, więc „lepszy" wygląd zarówno we własnych oczach, jak i w oczach innych może zwiększyć opinię co do samych siebie. Choć poczucie własnej wartości jest wewnętrznym doświadczeniem, na które składa się coś więcej niż tylko wygląd - wyjaśnia psycholog dr Josh Klapow z UAB School of Public Health.
Nierealistyczne oczekiwania dotyczące wyglądu są przeciwskuteczne, ponieważ ludziom w wieku 70 lat trudno jest wyglądać jak dwudziestolatki. Jeśli jednak myślenie o młodszym wyglądzie ma odpowiednią perspektywę, odmładzanie może prowadzić do zdrowszego stanu psychicznego. - Dobre samopoczucie z tym, jak się wygląda, może pomóc poczuć się lepiej z tym, kim się jest.
Warto jednak pamiętać, że dobrostan w związku z tym, kim się jest, niezależnie od wyglądu, to znacznie potężniejszy sposób na wypracowanie i zachowanie wysokiej , wskazuje dr Klapow.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy