Strona głównaUrodaSkóra nawilżona na wiosnę. Także od środka

Skóra nawilżona na wiosnę. Także od środka

Odwodniona skóra to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jest on szczególnie aktualny wiosną, kiedy skóra potrzebuje dodatkowej pielęgnacji, żeby mogła się zregenerować po zimowych miesiącach. Dbając o prawidłowe nawilżenie skóry należy pamiętać zarówno o dostarczaniu jej składników odżywczych z zewnątrz, jak i od wewnątrz – nawadniając ją od środka.
Skóra nawilżona na wiosnę. Także od środka [© michaeljung - Fotolia.com] Ludzkie ciało nie jest w stanie przeżyć bez . Organizm dorosłego człowieka składa się mniej więcej w 60 proc. z wody. Skóra właściwa natomiast z ok. 50 procent a jej wierzchnia warstwa, czyli naskórek – z ok. 10 proc. Stężenie wody w skórze ulega stałym wahaniom – wpływ mają na to zarówno warunki zewnętrzne, styl życia oraz sposób, w jaki dbamy o nasz organizm i jego odpowiednie nawodnienie. Na jej kondycję wpływ mają np. niekorzystne warunki atmosferyczne, klimatyzacja, nagłe zmiany temperatur, suche powietrze (m.in. zimą przez ciągłe działanie kaloryferów), zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, jak również zbyt mała ilość spożywanych płynów.

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się naszemu codziennemu menu. Jedno jest pewne – nie może zabraknąć w nim odpowiedniej ilości płynów, uzależnionej od wieku, płci, aktywności fizycznej, otoczenia, w którym na co dzień przebywamy, stylu życia. Najlepiej sięgać po niegazowaną, niskozmineralizowaną wodę bogatą w magnez i wapń. Z diety lepiej wykluczyć albo chociaż ograniczyć spożywanie słodzonych, gazowanych napojów czy nektarów. Czysta woda nie tylko skutecznie ugasi nasze pragnienie, ale pozytywnie wpłynie również na stan naszej skóry.

Ponadto warto sięgać po warzywa, owoce i inne artykuły spożywcze bogate w witaminy: E, A, C i te z grupy B, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe. Co poza tym? Paradoksalnie skóra lubi wodę dostarczaną od wewnątrz, jednak z tą z zewnątrz już jest trochę gorzej. „Doskonałym” sposobem na wysuszenie skóry jest np. długa, gorąca kąpiel. Zdecydowanie lepiej służą jej szybkie prysznice. Po kąpieli, basenie, wyjściu z morza dobrze jest obficie nasmarować ciało nawilżającym balsamem. Kosmetyki powinno dobierać się zgodnie z rodzajem skóry, którym obdarzyła nas natura, jak również stosownie do wieku. Nieodpowiednio dopasowane mogą doprowadzić do wysuszenia skóry.

jest niezwykle delikatna i , przez co łatwo ulega podrażnieniom. Problemem jest nie tylko uczucie dyskomfortu, swędzenia i napięcia skóry, ale również jej wygląd – staje się bowiem matowa, mniej elastyczna, w niektórych miejscach wręcz szorstka. Nawet delikatne zadrapanie od razu odznacza się nieestetyczną, białą, łuszczącą się kreską.

W jeszcze trudniejszych przypadkach spotkać można się z łuszczeniem czy nawet bolesnymi pęknięciami naskórka, które potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Wówczas samo picie wody czy modyfikacja diety na pewno nie wystarczą, jednak zmiana przyzwyczajeń to pierwszy krok w kierunku uzdrowienia skóry.
Na suchość skóry możemy cierpieć ze względów genetycznych czy chorobowych, przez warunki atmosferyczne, otoczenie, jak również przez własne zaniedbania. Jednak bez względu na to, co jest przyczyną naszych problemów, podstawowe postępowanie jest takie samo – przede wszystkim musimy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie odżywienie i nawodnienie skóry od wewnątrz.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy