Strona głównaUrodaPrzerywana dieta - skuteczna strategia odchudzania

Przerywana dieta - skuteczna strategia odchudzania

Dobra wiadomość dla tych, którzy z przerażeniem myślą o przejściu na dietę na stałe. Okazuje się, że można skutecznie schudnąć cyklicznie stosując ograniczony jadłospis.
Przerywana dieta - skuteczna strategia odchudzania [Fot. Maksymiv Iurii - Fotolia.com] Przerywana dieta daje zaskakująco dobre efekty, mówią badacze z Uniwersytetu Tasmańskiego w Australii. Dwutygodniowe „odpoczynki" od przyjętego menu mogą poprawić proces .

W badaniach wzięły udział dwie grupy otyłych meżczyzn. Jedna z nich przez 16 tygodni w sposób ciągły stosowała określoną dietę, w ramach której aż o 1/3 zmiejszono kaloryczność posiłków. Druga grupa z kolei trzymała się opracowanego jadłospisu przez dwa tygodnie, a w kolejnych dwóch tygodniach panowie samodzielnie wybierali jedzenie, które według nich pomagało im zdrowiej żyć.

Okazało się, że uczestnicy z grupy diety cyklicznej nie tylko zrzucili więcej kilogramów, ale także mniej zyskali na wadze po zakończeniu badań. Panowie przerywajacy dietę stracili średnio o 8 kg więcej niż mężczyźni stosujący ciągłą dietę. Taka różnica utrzymywał się sześć miesięcy po zakończeniu testów.

Jak uważają dietetycy, zmieniła określone procesy biologicznych w organizmie, co doprowadziło do zwolnienia utraty wagi i wyższego prawdopodobieństwa zwiększenia masy ciała. Kiedy zmniejsza się , spoczynkowe tempo spada w większym stopniu niż można by oczekiwać, nazywa się to termogenezą adaptacyjną, która utrudnia utratę wagi. Taka reakcja stanowiła mechanizm przetrwania w okresach, gdy trudniej było naszym przodkom znaleźć jedzenie. Teraz przyczynia się do szybszego przybierania na wadze, gdy żywność jest łatwo dostępna, wyjaśniają eksperci. W związku tym skuteczniejsza startegią odchudzania może być dieta przerwana, która regularnie daje organizmowi znać, że jedzenia mu nie zabraknie...

Wyniki badań przedstawiono w International Journal for Obesity.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SIEDEM + OSIEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X