Strona głównaUrodaPopularne suplementy nie pomagają w odchudzaniu

Popularne suplementy nie pomagają w odchudzaniu

Popularne suplementy wspomagające odchudzanie sprzedawane w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością nie ułatwiają utraty masy ciała bardziej niż placebo.
Popularne suplementy nie pomagają w odchudzaniu [© viperagp - Fotolia.com] Dwa badania wykazały, że wspomniane środki nie były bardziej skuteczne niż substancje stanowiące placebo. - Istnieją dziesiątki suplementów, których producenci twierdzą, że ich zażywanie da efekty odchudzające poprzez różnego rodzaju mechanizmy działania -powiedział Thomas Ellrott z Instytutu Odżywiania i Psychologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Getyndze, współautor jednego z badań.

- Rynek tych produktów jest ogromny, ale w przeciwieństwie do regulacji obejmującej leki, ich skuteczność nie musi być potwierdzona, by można je było sprzedawać - powiedział Ellrott.

Wraz ze swoimi współpracownikami Ellrott przetestował dziewięć popularnych suplementów porównując ich efektywność z placebo w badaniu randomizowanym. Wśród badanych specyfików były: L-karnityna, poliglukozamina, wyciąg z kapusty, wyciąg z guarany, wyciąg z fasoli, ekstrakt z Konjac, tabletki zawierające błonnik, alignian sodu i wybrane ekstrakty z innych roślin.

Naukowcy zakupili suplementy z niemieckich aptek, zmienili opakowania i nazwy produktów, aby wyglądały neutralnie oraz przepisali ulotki informacyjne, aby uczestnicy badań nie mogli dociec na podstawie ich lektury, jaki środek zażywają.

Następnie uczeni dali 189 osobom w średnim wieku i mającym problemy z otyłością lub nadwagą określony suplement lub placebo nie wskazując na nazwę i rodzaj danego środka. Pratycypanci zażywali specyfiki przez osiem tygodni w dawkach zalecanych przez producentów.

Średnia utrata wagi u osób przyjmujących jeden z suplementów wyniosła 1 - 2 kilogramy, w zależności od rodzaju zażywanego środka, zaś uczestnicy, którzy zażywali placebo, stracili średnio 1,2 kilograma.

Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w utracie masy ciała dzięki dowolnemu z tych produktów w porównaniu do placebo. Wyniki badań zostały przedstawione na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością w Sztokholmie.

W drugim badaniu Igho Onakpoya z Peninsula Medical School w Plymouth przeprowadził pierwszy systematyczny przegląd testów klinicznych suplementów wspomagających odchudzanie.
Przeanalizowano działanie takich srodków, jak pikolinian chromu, wyciąg z przęśli (Ephedra), z gorzkiej pomarańczy, skoniugowany kwas linolowy (CLA), wapń, zdolne do pęcznienia polisacharydy - w tym guma guar, glukomannan, chitozan i ekstrakt z zielonej herbaty.

- Nie znaleźliśmy dowodów na to, aby któryś z wymienionych suplementów efektywnie pomógł w odchudzaniu - stwierdził Igho Onakpoya.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy