Strona głównaUrodaPolki polubiły botoks?

Polki polubiły botoks?

Coraz więcej Polek decyduje się na poprawę urody w gabinecie medycyny estetycznej. Najczęściej wybierają one botoks, wypełniacze i mezoterapię. Co ciekawe, z aż trzy czwarte z nich nie przyznaje się do tego nawet swoim najbliższym – wynika z ankiety Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging dotyczącej wyborów Polek w 2017 r.
Polki polubiły botoks? [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com] Z badania przeprowadzonego wśród 450 lekarzy medycyny estetycznej wynika, że najczęściej wybieranym przez Polki zabiegiem jest toksyna botulinowa, czyli po prostu . W odpowiedzi na pytanie „Jaki jest najczęściej wykonywany w Pani/Pana gabinecie”, lekarze aż w 29% wymieniają ten rodzaj poprawiania urody w kręgu największego zainteresowania wśród pacjentów. Na drugim miejscu, z wynikiem tylko o 1% mniejszym, w zestawieniu uplasowały wypełniacze. Na dalszych pozycjach lekarze wskazywali mezoterapię (18%), zabiegi z użyciem tkanek autologicznych (9%) i zabiegi laserowe (8%). Jeśli chodzi o części twarzy, które panie chcą sobie poprawić, najczęściej są to czoło, skóra wokół oczu oraz usta. Poza zmarszczkami na twarzy, Polki najczęściej nie są zadowolone z wyglądu szyi, dekoltu i brzucha. Najbardziej popularnymi wyborami w kategorii ciała są: mezoterapia – 25%, laseroterapia (m.in. epilacja laserowa) – 21% lub lipoliza – 18%.

Kto korzysta z medycyny estetycznej?

Najwięcej – bo aż 56% – pacjentów trafia do lekarzy w wieku 40-50 lat. Zabiegi są bardzo popularne także w grupie wiekowej 30-40 lat (37%) – to wtedy zaczynają się pojawiać oznaki starzenia.
Nienaturalne efekty, ból i powikłania – to główne obawy dotyczące zabiegów. Większość osób trafia do lekarzy medycyny estetycznej w celu chęci poprawy swojego wyglądu (64%), albo po to, aby podnieść samoocenę i pozbyć się kompleksów (33%). Natomiast wciąż medycyna estetyczna w Polsce jest tematem tabu, bo aż 73% pacjentek o zabiegach nie mówi najbliższym. Znacznie mniej – 20%, nie ukrywa tego i się przyznaje do korzystania z nich.

Medycyna estetyczna rośnie w siłę

W polskich gabinetach medycyny estetycznej wciąż przybywa nowych pacjentów. Stanowili oni w 2017 r. od 25% do 50% wszystkich pacjentów w ponad połowie ankietowanych gabinetów. Najczęściej lekarze przyjmują ok. 10 pacjentów tygodniowo (ok. 44% odpowiedzi).

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 19:56:13, 19-04-2018 anggie76

  Botoks jest sprawdzony dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Ja również nie lubię testować nowości, bo nigdy nie wiadomo jaki ma to skutek w późniejszym czasie. Chodzę na botoks regularnie do dr Małgorzaty Warchoł do Arte Clinic i zawsze wiem czego się spodziewać. Efekt jest taki jakiego oczekuję.
 • 12:07:45, 22-05-2018 Baisa

  I nic w sumie dziwnego bo zabieg jest:
  niebolesny
  nie ingeruje w nasz wygląd, jesli wybierzemy się do dobrego specjalisty to praktycznie nie będzie widoczne,ze miałysmy coś majstrowanego przy twarzy
  oraz jednocześnie bardzo dobrze radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi

  Na stronie jest opisane czym ten zabieg jest i z czym się liczyć: http://citymag.pl/zabieg-wstrzykniecia-botoksu/
 • 13:11:24, 01-06-2018 babciairenka

  Czy on nie powoduje skutków ubocznych?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy