Strona głównaUrodaOdpowiednia motywacja - klucz do sukcesu w odchudzaniu

Odpowiednia motywacja - klucz do sukcesu w odchudzaniu

Nie ma uniwersalnego sposobu na skteczną utratę na wadze, jedni chudną po zmniejszeniu ogólnej kaloryczności posiłków, inni dzięki ograniczeniu niektórych produktów, jeszcze inni poprzez zwiększony wysiłek fizyczny. W każdym razie jedno łączy te wszystkie grupy, odpowiednia motywacja jest podstawowa dla efektywności odchudzania.
Odpowiednia motywacja - klucz do sukcesu w odchudzaniu [fot. mohamed Hassan from Pixabay]
Kiedy uczeni przejrzeli badania na temat różnych programów , zauważyli, że żaden nie był wyjątkowo skuteczny na tle innych. Odkryto jednak, że bez względu na przyjętą metodę zmniejszenia masy ciała, najlepsze rezultaty osiągali ci, którzy mieli najsilniejszą motywację, by nie ustawać w swoich wysiłkach dążenia do szczuplejszej sylwetki.

Według autorów badań większość ludzi wie, jak schudnąć, tzn., że trzeba jeść mniej czy zmienić dietę, a także postarać się spalać więcej kalorii niż dotychczas. Mimo to, tak wielu ponosi porażkę. Wszystko dlatego, że oddziałują tu czynniki psychologiczne: nasze emocje, myśli i samoograniczające przekonania mogą sprawić, że trudno jest trzymać się ustalonego planu. Dlatego tak potrzebna jest silna motywacja, mówią eksperci.

W ramach badań przeanalizowano dane ponad 10 tysięcy ludzi, którzy stracili ponad 13 kg i utrzymali nową, niższą wagę przez co najmniej rok. Jak się okazało, niewielu postanowiło schudnąć, by lepiej wyglądać, znacząca większość ludzi miała motywację dotyczącą zdrowia. Istotna część badanych postanowiła schudnąć ze względu na jakieś kłopoty zdrowotne.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie niemal 2 miliardy ludzi ma nadwagę lub zmaga się z . Dokładniej rzecz ujmując, otyłość dotyczy 600 milionów dorosłych osób. Nadmiar kilogramów jest jedną z głównych przyczyn , które stanowią pierwszą przyczynę śmierci w wymiarze globalnym - jest nimi spowodowana jedna trzecia wszystkich zgonów.

Na temat badań można przeczytać w Journal of the American Medical Association.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy