Strona głównaUrodaOchrona przed słońcem - 6 częstych pytań

Ochrona przed słońcem - 6 częstych pytań

Nie warto stronić od światła słonecznego, bo dzięki niemu nasz organizm może syntetyzować witaminę D, ktora jest niezbędna do wielu procesów w ciele. Jednakże nadmiar promieniowania UV daje bardzo szkodliwe skutki - prowadzi do przedwczesnego starzenia się i grodzi poważnymi chorobami. Oto kilka najczęstszych pytań związanych z ochroną przeciwsłoneczną.
Ochrona przed słońcem - 6 częstych pytań

Czy słońce ciągle jest groźne w popołudniowych godzinach?


Wszelkie zalecenia dotyczące mówią, by unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słońca w godzinach 11-17. Czy to oznacza, że później można nie używać kremów ochronnych? Prawdą jest, że promieniowanie jest najsilniejsze o podanej porze, ale zagrożenie oparzeniami nie ustaje zupełnie - dużo zależy od wrażliwości skóry i czasu, jaki spędza się na zewnątrz. Warto też pamiętać, że intesnywność światła słonecznego po 17 jest różna w różnych szerokościach geograficznych.

Czy oparzenie grozi nam w pochmurny dzień?

Chmury nie stanowią ochrony przed promieniami UV, oczywiście światło słoneczne nie jest wówczas oślepiające, ale nie oznacza, że nie działa na skórę. Jeśli jest się już opalonym, dłuższe przebywanie na dworze w pochmurny dzień może prowadzić do uszkodzeń w skórze. Warto więc pamiętać o kremie ochronnym nawet, gdy niebo pokrywają chmury.

Jaka wartość SPF jest polecana?

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają kremy o SPF o wartości 30 lub wyższej. Taki kosmetyk daje ochronę szerokiego spektrum, tzn. osłania zarówno przed . Co istotne, należy pamiętać, by nakładać krem co dwie godziny - wielu ludzi popełnia błąd i smaruje skórę preparatami ochronnymi tylko przed wyjściem na zewnątrz, tymczasem nie są one tak trwałe, by działały przez cały dzień.

Czy oczy są zagrożone oparzeniami?

Tak, oczy również mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania światła. Photokeratitis to fotouszkodzenie, czyli rogówki, które może nastąpić zarówno z powodu światła słonecznego, jak i ekspozycji oczu na lampy w solarium.

Czy usta są zagrożone oparzeniami?

Tak, są. Rzadko chronimy je odpowiednimi balsamami z filtrem przeciwsłonecznym, a również moga ulegać oparzeniom. Dermatolodzy ostrzegają, że dość powszechnie rozwijającym się jest nowotwór dolnej wargi - wszystko ze względu na naszą anatomię, promienie słoneczne łatwiej docierają do tej części ust.

Czy pierwsza opalenizna chroni przed oparzeniami?

Pierwsza opalenizna po sezonie jesienno-zimowym to pierwsze drobne uszkodzenia skóry i nie zabezpieczają one przed dalszym działaniem Słońca, a kolejne ekspozycje na promieniowanie UV prowadzą do kolejnych defektów w skórze.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy