Strona głównaUrodaObfite śniadanie i lekka kolacja - najlepszy sposób na spalanie tłuszczu

Obfite śniadanie i lekka kolacja - najlepszy sposób na spalanie tłuszczu

Regularne jedzenie śniadań i unikanie przekąsek późną porą to najlepszy sposób odpowiednie spalanie tłuszczu oraz utratę na wadze.
Obfite śniadanie i lekka kolacja - najlepszy sposób na spalanie tłuszczu [fot.  Elenildo Ferreira Artpix Comunicação visual z Pixabay]
Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie PLoS Biology przez naukowców zajmujących się naukami biologicznymi na Uniwersytecie Vanderbilta w Nashville, najlepiej jest jeść w określonych oknach czasowych uzależnionych od dobowego rytmu organizmu.
Istnieje wiele badań na zwierzętach i ludziach, które sugerują, że nie chodzi tylko o to, ile jesz, ale raczej o to, kiedy jesz - mówi prof. Carl Johnson, współautor badań. - Nasze badania miały na celu sprawdzenie wyników analiz dotyczących ‘postu przeywanego'. Uczestnicy stosowali dwa różne sposoby odżywiania się. Odkryliśmy, że rytmy dobowe organizmu regulują nocne spalanie tłuszczu.
Uczeni sprawdzili efekty ograniczenia czasu jedzenia, monitorując metabolizm osób w średnim i starszym wieku w komorze metabolicznej (respiratory chamber), w dwóch oddzielnych 56-godzinnych sesjach (objemujących nocną przerwę w spożywaniu posiłków).

W pierwszym zestawie testów naukowcy określony posiłek stanowił , w drugiej to samo jedzenie stanowiło późnowieczroną przekąskę.

Jak się okazało, dwie sesje nie różniły się ilością spożywanego jedzenia, niebyło też różnicy w poziomie uczestników. Jednakże w każdym przypadku wieczorne przekąski opóźniały zdolność organizmu do ukierunkowywania wykorzystywania zapasów tłuszczu do uwalniania energii i powodowały, że organizm używał do tego łatwo dostępnych dopiero co otrzymanych węglowodanów.

Późna wieczorna sesja z przekąskami spowodowała mniejszy poziom utlenienia lipidów niż jedzenie w porze śniadaniowej. Potwierdza to, że czas posiłków podczas cyklu dobowego wpływa na sposób wykorzystywania posiłków przez organizm. To, co jedzone przed snem opóźni spalanie tłuszczu podczas snu, wyjaśniają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy