Strona głównaUrodaNadmierne pocenie: jak ograniczyć przykry problem?

Nadmierne pocenie: jak ograniczyć przykry problem?

Nadmierna potliwość, czyli hiperhydroza, może mieć podłoże genetyczne, fizjologiczne lub emocjonalne. Bez względu na przyczynę, hiperhydroza utrudnia kontakty z innymi ludźmi i wprawia w zakłopotanie osoby dotknięte tą przypadłością.
Nadmierne pocenie: jak ograniczyć przykry problem? Najbardziej naturalną przyczyną hiperhydrozy jest temperatura – te genetyczne uwarunkowania każdego z nas odpowiedzialne są za stopień intensywności odczuwania ciepła. Aktywność gruczołów łojowych i pocenie się jest reakcją obronną i prowadzi do ochłodzenia organizmu. Bywa jednak, że kłopoty z potliwością pojawiają się nawet wtedy, kiedy obiektywnie nie powinny występować, stając się źródłem wyraźnego dyskomfortu.

Nieestetyczne plamy pod pachami i intensywny, nieprzyjemny zapach negatywnie wpływają przecież na postrzeganie danej osoby i wrażenie, jakie pozostawia ona w pamięci spotykanych codziennie osób. Jednocześnie nadmierna potliwość jest ogromnie uciążliwa dla samego zainteresowanego, wpływając destrukcyjnie na jego aktywność społeczną, a często uniemożliwiając wykonywanie pracy zawodowej. Na szczęście istnieją skuteczne metody pozwalające zapanować nad tą dolegliwością – w zależności od źródła problemu i jego nasilenia.

Pierwszym krokiem ku rozwiązaniu tego wstydliwego problemu jest zawsze szczególna troska o higienę oraz unikanie ubrań z materiałów syntetycznych czy butów i skarpetek z tworzyw sztucznych - przewiewne, bawełniane tkaniny pozwalają skórze oddychać. Ważna jest również dieta, w której unikać powinno się potraw gorących, tłustych i ostrych, a także kawy i alkoholu. Co jednak, gdy to nie wystarcza?

Osoby cierpiące na hiperhyrozę, czy to miejscową, czy uogólnioną, powinny zaopatrzyć się w skuteczny reduktor. Preparaty takie bez problemu możemy znaleźć w aptekach czy sklepach internetowych. Zmniejszają one aktywność gruczołów potowych, dzięki czemu hamuja proces nadmiernego pocenia, łagodzą podrażnienia, zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu oraz wspomagają ochronę stóp np. przed odparzeniem. Najważniejsze jednak, że odpowiednie stosowanie wspomnianych preparatów, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu sprawia, że po wstydliwym problemie nie zostaje ślad.

Hiperhydroza może być także leczona za pomocą metod bardziej inwazyjnych, takich jak botoks, laser czy liposukcja okolic ciała, w których nadpotliwość jest najostrzejsza. W przypadku hiperhydrozy na podłożu emocjonalnym (stres, niepokój, stany lękowe) zaleca się także psychoterapię oraz odpowiednie specyfiki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. W każdym przypadku jednak nadmierna potliwość może być skutecznie leczona, o czym warto pamiętać.

Tagi: pot, upał, lato

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:14:33, 12-09-2014 zygmunt55

    Witam.Nie jestem często na internecie nie mam czas mam inne zainteresowania.Jednak w temacie o urządzeniu do jonoforezy bardzo chętnie powiem parę słów...kupiłem...pozbyłem się pocenia...mam pracę...jestem teraz bardzo szczęśliwy i z czystym sumieniem polecam.Powodzenia

Strony : 1 2 3 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć