Strona głównaUrodaJak odczuwanie ciała wpływa na jego obraz

Jak odczuwanie ciała wpływa na jego obraz

Zwracanie większej uwagi na wewnętrzne doznania cielesne może poprawić ocenę własnego ciała.
Jak odczuwanie ciała wpływa na jego obraz [fot. Edson Silva from Pixabay]
Na Ruskin University oceniono interocepcję żołądka, czyli uczucia głodu lub sytości, które powstają w jelitach.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem kilkuset ludzi, którzy pościli, a następnie pili wodę. Mierzyli ilość wypijanej wody w stosunku do pojemności żołądka oraz oceniali i doświadczenia uczestników, którzy wypełniali kwestionariusze badające różne aspekty obrazu ciała, w tym aprecjację ciała i jego funkcjonalności.

Na obraz ciała składają się myśli i związane z wyglądem, a pozytywny jego wizerunek dotyczy szacunku i uznania dla własnego organizmu.

Jak się okazało, zmiana intensywności odczuć w jelitach po wypiciu wody była związana ze znacznie wyższym poziomem doceniania ciała i jego funkcji przez wszystkich uczestników.

- Nasze badanie pokazuje wyraźny związek między świadomością swojego ciała, w tym przypadku poczuciem sytości, a jego obrazem w naszej głowie. Innymi słowy, ludzie, którzy są bardziej w zgodzie z wewnętrznymi działaniami swojego organizmu, ogólnie bardziej go doceniają - mówi Jennifer Todd z Anglia Ruskin University.

- Sądzimy, że większa wrażliwość na sygnały układu trawienia może zwiększyć świadomość pozytywnych funkcji organizmu i poprawić zdolność reagowania na jego potrzeby, co sprzyja pozytywnemu - dodaje Todd.

- Osoby, które są mniej dostrojone do bodźców wewnętrznych, takich jak uczucie , mogą częściej rozwijać negatywny obraz ciała, nadmierne polegając na zewnętrznych cechach związanych z wyglądem, takich jak kształt i rozmiar ciała - wyjaśnia Todd.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy