Strona głównaUrodaJak odchudzają się na świecie?

Jak odchudzają się na świecie?

Kto, gdzie i jak się odchudza? Pierwszy na tak wielką skalę globalny sondaż Reader's Digest na temat odchudzania odkrywa, jak w różnych stronach świata ludzie zmagają się z problemem nadwagi.
- Sondaż Reader's Digest wykazał, że większość ludzi w połowie objętych badaniem krajów przynajmniej raz w życiu podejmowała próbę, by się odchudzić - mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader's Digest. - Z powodu chorób związanych z otyłością co roku na świecie umiera około 2,5 miliona osób. Można powiedzieć, że to nowa plaga. Ale nie jesteśmy wobec niej bezbronni. W każdym kraju są zwyczaje, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi i, co z tym się łączy, dobrej kondycji. Warto skorzystać z takich sprawdzonych sposobów.
Największą presję, aby być szczupłym, odczuwają Brazylijczycy (77% mężczyzn i 89% kobiet twierdzi, że zbyt wielkie znaczenie przywiązuje się do problemu wagi). Inne kraje nie mogą się pod tym względem z Brazylią równać (drugie miejsce: Indie - 68%, trzecie: USA - 62%). W Polsce - tylko 38% widzi tu zbytnią presję.

Dlaczego tyjemy? Filipińczycy przyznają najczęściej, że gubi ich brak silnej woli. To w tym upatruje przyczyny swojej nadwagi również połowa Amerykanów i Polaków. Z tym, że nam największym winowajcą wydaje się brak ruchu (ponad 82% wskazań).

Do zrzucania odpowiedzialności na rodziców („to przez geny!") najbardziej skłonni są Rosjanie (70% wskazań). Polacy dużo rzadziej (23%), podobnie jak Amerykanie (20%). Dla porównania aż 61% naszych zachodnich sąsiadów, Niemców, wskazało na geny.

Francuzi najczęściej oskarżają przejmowanie amerykańskich zwyczajów żywieniowych (4/5 wskazań), ale i sami Amerykanie czują się winni (3/4). W Polsce na fast foody też patrzy się krytycznie - prawie 46% ankietowanych sądzi, że przenoszone z USA zwyczaje sprzyjają tyciu.

Dlaczego się odchudzamy? Zalecenia lekarzy najwyraźniej nie robią na nas większego wrażenia (w Szwajcarii to powód odchudzania dla ledwie 11%, w Polsce - dla 13%). Największą motywacją do odchudzania jest (zwłaszcza dla panów) chęć poprawy kondycji zdrowotnej. Podobnie ważnym czynnikiem (zwłaszcza dla pań) jest marzenie, by lepiej wyglądać. Najwyraźniej zależy nam na poprawie samopoczucia.

- Niestety, często z tego samego powodu działamy przeciwstawnie. Sięgamy po jedzenie, żeby się odprężyć, pocieszyć czy poprawić nastrój - ostrzega socjolog Anita Wyszkowska. - Badania dowodzą, że to, co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, wpływa na to, czy jesteśmy śpiący, szczęśliwi. Pewne składniki mogą zwiększać energię i poprawić pamięć. Warto więc zadbać, by poprawa samopoczucia wynikała z właściwej diety, a nie z samego faktu sięgania po jedzenie.

Ciekawe - w Indiach 2/3 badanych obawia się, że nadwaga może być przeszkodą w awansach w pracy, w Polsce dla szefa próbowałoby się odchudzać nie więcej niż 19%.

Jeśli chodzi o zdawanie się na środki odchudzające, prowadzą Chińczycy - aż 37% odchudzało się w ten sposób, w tym 48% kobiet i 18% mężczyzn. Niepokojące, że tę drogę na skróty wybiera aż 30% Polaków (remis z Brazylią). To więcej niż w Rosji (24%) czy USA (19%)

Rosjanie mają niechlubne prowadzenie w paleniu papierosów, by nie tyć (23% mężczyzn i 18% kobiet). W Polsce tylko 7% deklarowało podobnie niebezpieczny sposób na walkę z nadwagą (w USA - 5%).

Najzdrowsze podejście do odchudzania mają Meksykanie. Aż 93% z nich próbowało zrzucać zbędne kilogramy, przestawiając się na bardziej wartościową dietę, a 86% starało się o większą aktywność fizyczną.

W Polsce przede wszystkim wierzymy w diety. Prawie 73% wybrało tę formę odchudzania, ruch - 63,5%, zdrowsze, bardziej wartościowe jedzenie - 36%.

Komu jest trudniej, otyłym mężczyznom czy kobietom? Zwykle padała odpowiedź, że kobietom (wyjątek to Chiny - tu grubym panom jest trudniej, a w Indiach „bez różnicy").

Najbardziej martwią się tym, że otyłość może przeszkadzać w udanym życiu erotycznym, w Australii i Meksyku (52%). W Polsce też wielu - bo ok. 30% - ma takie obawy. U naszych bratanków Węgrów tylko 15% widzi tu problem. Węgrzy też najrzadziej myślą o odchudzaniu współmałżonka (tylko 11% pań i 14% panów). Najciężej mają Amerykanie - tu ponad połowa pań chciałaby odchudzić męża.

- Najlepszym przykładem, jak wiele można osiągnąć dzięki prostym zmianom w trybie życia, są Finowie. W latach 70. mieli największą śmiertelność spowodowaną chorobami serca. Kampania na rzecz zdrowego trybu życia i diety odniosła wspaniały skutek, bo teraz statystyki są zupełnie inne, a przeciętna długość życia w Finlandii wzrosła o 10 lat! - mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader's Digest.

Tajlandia - tu sekret to ostre przyprawy, które przyspieszają przemianę materii i pomagają spalić więcej kalorii.
Szwajcaria - poleca muesli, sycące na długo, pełne błonnika i wartościowych składników odżywczych.
Brazylia - w tym kraju jada się ryż i fasolę niemal w każdym posiłku, co zmniejsza ryzyko otyłości o 14%!
Holendrzy - jedzą dużo śledzi. Co zyskują? Kwasy omega-3, obniżony poziom hormonu stresu i insuliny.
Indie, Finlandia i Holandia - stawiają na ruch. Joga, spacer (też z kijkami - nordic walking), jazda na rowerze...
Francuzi - długo siedzą przy stole i rozmawiają. To, o dziwo, sprawia, że je się mniej (i przyjemniej się żyje).
Polacy - jadają to, co przygotują sobie w domu, a to zwykle jest dużo mniej kaloryczne niż proponowane w restauracjach lub jako gotowe dania.

A o jakiej sylwetce najbardziej marzymy? Mały sondaż na stronie internetowej Reader's Digest wykazał, że panie najczęściej chciałyby mieć figurę Małgorzaty Foremniak, a panowie Mateusza Kusznierewicza.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy