Strona głównaUrodaDobry sen naprawdę poprawia urodę

Dobry sen naprawdę poprawia urodę

Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniają, dlaczego dobry sen naprawdę może przygotować nas na kłopoty nadchodzącego dnia i zapewnić młodszy wygląd.
Dobry sen naprawdę poprawia urodę [Fot. Jason Stitt - Fotolia.com]
Badanie przeprowadzone na myszach pokazuje, jak mechanizm poprawia funkcjonowanie organizmu, gdy jesteśmy najbardziej aktywni. Ponieważ zaś zegar biologiczny ulega pewnym zaburzeniom w miarę starzenia się, odkrycia mogą pomóc odkryć niektóre z tajemnic .

Jak wyjaśniają uczeni, swoista zewnątrzkomórkowa macierz organizmu zapewnia strukturalne i biochemiczne wsparcie komórkom w tkance łącznej, czyli kościach, skórze, ścięgnach. pełni w niej ważną rolę.

Kolagen jest niejednolity. Jeden jego rodzaj obejmuje cieniutkie włókna - o średnicy około 200 nanometrów, które pozostają niezmienione przez całe życie od około 17 roku życia. Cieńsze włókna z kolei mają średnicę 50 nanometrów ulegają zniszczeniu i łamaniu, gdy organizm zmaga się z trudami dnia, regenerują się zaś podczas nocnego odpoczynku.

Jak ustalono w badaniach, kiedy geny zegara biologicznego zostały wyciszone u myszy, włókna kolagenowe nie regenerowały się skutecznie. - Kolagen zapewnia organizmowi odpowiednią strukturę i jest najobficiej występującym białkiem, zapewniającym integralność, elastyczność i wytrzymałość tkanki łącznej organizmu - wyjaśnia profesor Karl Kadler z Uniwersytetu w Manchesterze.

Okazuje się, że zegar biologiczny jest elementem procesu, który pozwala chronić te kolagenową strukturę przed zniszczeniem. Można to sobie wyobrazić następująco: cegły w ścianach stanowią stałą część muru, zaś farba na ścianach jest elementem, który trzeba co jakiś czas uzupełniać. Jeszcze inaczej - podobnie jak trzeba naoliwić samochód i uzupełniać wodę w chłodnicy, tak cienkie włókna muszą być uzupełniane, by zachować całą strukturę zdrową.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy