Strona głównaUrodaChemioterapia - odkryto skuteczny sposób, by zachować włosy

Chemioterapia - odkryto skuteczny sposób, by zachować włosy

Przełomowe badania przeprowadzone na University of Huddersfield pokazują, że chłodzenie skóry głowy fizycznie chroni mieszki włosowe przed chemioterapią.
Chemioterapia - odkryto skuteczny sposób, by zachować włosy [fot. risthianelouback0 from Pixabay]
To pierwszy na świecie dowód biologiczny, który wyjaśnia, jak w istocie działa chłodzenie skóry głowy i jaki jest mechanizm ochrony mieszków włosowych.

Chemioterapia działa na wszystkie szybko dzielące się komórki organizmu. Komórka włosów zaś jest drugą najszybciej dzielącą się komórką i to jest przyczyna, dla której wiele leków stosowanych w skutkuje łysieniem. Zaatakowane mieszki włosowe w fazie wzrostu mają związek z utratą włosów po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia chemioterapii.

- Chłodzenie skóry głowy jest obecnie jedyną metodą zwalczania wywołanego chemioterapią, ale niewiele było wiadomo na temat jego cytoprotekcyjnego (chroniącego komórki) wpływu na mieszki włosowe człowieka - mówi dr Nik Georgopoulos.

Do tej pory zakładano, że chłodzenie skóry głowy wywołuje zwężenie naczyń, co zmniejsza przepływ krwi i oznacza, że mniej dostaje się do mieszka włosowego. - Nie jest to jednak takie proste. Zmierzyliśmy, ile leku trafia do wyhodowanych z mieszków włosowych komórek i odkryliśmy, że chłodzenie bardzo istotnie zmniejsza ilość leku wchłanianego przez szybko dzielące się komórki mieszka włosowego - wyjaśnia dr Georgopoulos.

To wskazuje, że chłodzenie ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości leku, jaka dostaje się do środka i nie jest efektem pośrednim, jak sądzono wcześniej, ograniczonego przepływu krwi.

- Jak dowodzą nasze wyniki, osłabienie wchłaniania leków przez komórki stanowi jeden z mechanizmów leżących u podstaw skuteczności schładzania dla ratowania keratynocytów (określonych komórek naskórka) przed cytotoksycznością leków stosowanych w chemioterapii - podkreśla dr Georgopoulos.

Eksperci pracują teraz nad opracowaniem zabiegów związanych z chłodzeniem skóry głowy oraz indywidualnych czepków chłodzących wydrukowanych na drukarkach 3D.

- Pokazaliśmy już, że jeśli schłodzisz głowę o zaledwie 3 lub 4 stopnie, różnica pomiędzy ilością komórek przeżywających lub umierających będzie znacząca. Teraz dowiedliśmy, że kilka stopni mniej temperatury skóry głowy może oznaczać bardziej efektywne zmniejszenie wchłaniania leków stosowanych w chemioterapii przez komórki.

Ilość wypadających włosów można dodatkowo zmniejszyć, łącząc chłodzenie skóry głowy z zastosowaniem środka miejscowego, nad którego najlepszą aplikacją pracują teraz eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy