Strona głównaUrodaChcesz schudnąć? Na śniadanie jedz słodycze...

Chcesz schudnąć? Na śniadanie jedz słodycze...

Nowe badania sugerują, że jeśli chce się schudnąć, całkowite odrzucenie słodyczy nie jest rekomendowane. Łasuchy mogą dołączyć do swojego porannego menu ciastka czy cukierki i w ten przyjemny sposób rozpocząć dzień oraz utrzymać smukłą sylwetkę.
Chcesz schudnąć? Na śniadanie jedz słodycze... Próba całkowitej rezygnacji ze słodyczy może wykreować psychologiczne uzależnienie od tych produktów w długim okresie, wyjaśniają uczeni z Wydziału Medycznego w Tel Awiwie, autorzy badań.

W trakcie 32-tygodniowych testów, uczestnicy dodający do swoich "deser", ciastka, kawałek ciasta, lub czekoladę - stracili średnio 20 kilogramów wiecej niż osoby, które unikały słodyczy.

W badaniach wzieło udział 193 otyłe osoby, które zostały losowo przypisane do jednej z dwóch grup poddanych różnym dietom o tej samej wartości kalorycznej (mężczyźni spożywali 1600 kalorii dziennie, kobiety - 1400).

U jednej grupy stosowano obejmującą śniadanie zawierające 300 kalorii, a druga grupa jadła śniadanie bogate w białko i węglowodany o wartości 600 kalorii, w tym był element deserowy (np. kilka kostek czekolady czekolady lub parę ciastek).

W pierwszej połowie badania zanotowano średni spadek wagi u wszystkich uczestników o około 15 kilogramów. W końcowej fazie jednak różnice między grupami były diametralne. Osoby spożywające dietę niskowęglowodanową przybierały z powrotem na wadze nawet 13 kilogramów, zaś ci, którzy jedli m. in. słodycze w ramach śniadania, stracili kolejne 5 kilogramów.

Jak uważają naukowcy, przyczyną różnic może być fakt, że poranny posiłek dostarcza energii do codziennych zadań, pomaga w funkcjonowaniu mózgu i uruchamia , co sprawia, że ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi i jej utrzymania.

Ponadto śniadanie stanowi posiłek, który w sposób najbardziej skuteczny reguluje , hormon, który zwiększa uczucie głodu. Choć poziom greliny wzrasta przed każdym posiłkiem, najskuteczniej jest tłumiona w porze śniadania.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Steroids".

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy