Strona głównaUrodaPrzygotuj nogi na plażę

Przygotuj nogi na plażę

Lato to pora, gdy chcemy korzystać ze słońca, wody i ładnej pogody, bez szkody dla naszego zdrowia. Naszym marzeniem jest, by dobrze wyglądać w kostiumie kąpielowym i letnich sukienkach. Aby nogi wyglądały pięknie, trzeba jednak o nie zadbać. Nie jest to trudne. Wystarczy poświęcić im trochę uwagi, a odwdzięczą się dobrą kondycją i będą się świetnie prezentowały.
Przygotuj nogi na plażę

Jak zadbać o wygląd stóp?

wymagają całorocznej pielęgnacji. Czas wakacji to jednak szczególny okres dla naszych stóp, korzystamy wtedy z hoteli, pensjonatów, kąpielisk czy basenów. Odsłaniamy większe partie ciała, w tym i stopy, którym należy się stosowny odpoczynek oraz przepływ świeżego powietrza. Klapki, sandałki i inne wakacyjne obuwie są dlatego jak najbardziej zalecane. Dla dobrej kondycji stóp wskazane jest także chodzenie na boso, po trawie czy piasku.

Częstym problemem naszych stóp jest wyschnięta i popękana skóra, która nie wygląda dobrze w letnich sandałach czy subtelnych szpilkach. Jak temu zaradzić? Ponieważ pięty mają tendencję do wysuszania, ważne jest stałe ich nawilżanie i zmiękczanie. Zacznijmy od przygotowania prostej, ale skutecznej kąpieli dla stóp, na przykład w naparze z ziół. Do tego celu idealnie nadają się lawenda, mięta, szałwia oraz rumianek. Jeśli skóra stóp jest bardzo wysuszona, użyjmy siemienia lnianego, jeśli pojawił się stan zapalny dodajmy napar z nagietka czy z ziela krwawnika. Kolejny etap to usunięcie zrogowaciałego naskórka. Do pięt używajmy najlepiej metalowej tarki, pumeks trudniej jest utrzymać w czystości i szybciej rozwijają się w nim bakterie. Po kąpieli nie zapomnijmy o wtarciu w osuszone stopy kremu, może to być maść z witaminą A i dodatkiem alantoiny. Dzięki takiemu postępowaniu będziemy mogły cieszyć się pięknie wypielęgnowanymi stopami. Oczywiście czynności te należy powtarzać wielokrotnie.

Źródłem pękania pięt mogą być także choroby: grzybica lub cukrzyca. Dlatego ostrożnością należy się wykazać na basenie czy pod prysznicem w pensjonacie lub hotelu, gdzie dać o sobie może znać infekcja grzybicza. Gdy udajemy się na basen lub miejskie kąpielisko, zabierzmy ze sobą klapki. Bakterie lubią wilgoć, dlatego stopy po wyjściu z basenu należy dokładnie osuszać. Lato, szczególnie w tym roku, to pora, w której deszcze nas nie opuszczają. Zadbajmy, aby po spacerze w deszczowe dni wysuszyć dobrze wnętrze obuwia. Ochrona stóp to niezwykle istotna kwestia dla całego naszego zdrowia. Nie należy jej bagatelizować. Leczenie infekcji grzybiczej może być długie i kosztowne a nieleczona może przenieść się w inne miejsce.

Nie zapominajmy również o paznokciach

Aby nasze paznokcie ładnie wyglądały, potrzebują różnych składników i minerałów. Głównie witamin z grupy B i H, oprócz tego magnezu, żelaza, wapnia i krzemu. Jeżeli organizm jest osłabiony, paznokcie wolniej rosą i częściej się łamią. Problemem są także rozdwajające się paznokcie, kłopot ten dotyka wiele kobiet, a przyczyny są różne. Na ten stan może wpłynąć nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały. W takim przypadku w aptekach można również kupić specjalne suplementy diety z keratyną, witaminą E, z wapnem i skrzypem, które poprawiają wygląd paznokci. Pomoże również zdrowa dieta, w szczególności bogata w warzywa oraz ryby. Można również wspomóc się domowymi sposobami, np. warto wykonać zabieg nawilżający paznokcie, polegający na wmasowywaniu w płytkę paznokciową oliwy z oliwek, bądź możemy przygotować małą kąpiel (miseczkę wypełnioną oliwą z oliwek podgrzewamy, a następnie zanurzamy w niej dłonie na około 15 minut - do czasu, aż oliwa wystygnie). Dzięki temu natłuścimy swoje paznokcie i odpowiednio je odżywimy.

Czasami za zły wygląd odpowiedzialne są choroby przewlekłe takie jak np. . Jeśli więc stosowanie odpowiedniej diety czy odpowiednich preparatów nie jest skuteczne, trzeba zasięgnąć porady u lekarza. Warto pamiętać, że infekcja grzybicza dotyka również paznokcie. Dojść może do niej w przypadku częstego i mocnego wycinania skórek czy urazu paznokcia. Początkowo infekcja może być niewidoczna, z czasem, na płytce paznokciowej pojawiają się przebarwienia, najpierw białe, następnie żółte i brązowe. Paznokieć, do którego wniknęły grzyby staje się kruchy, jest grubszy i rozwarstwia się. Leczenie grzybicy uzależnione jest od stopnia zaatakowania płytki. Jeśli grzybica jest niewielka wystarczy stosowanie maści, lakieru leczniczego lub przyklejanie specjalnych plastrów. Podczas silniejszego rozwoju choroby konieczne jest przyjmowanie środków farmakologicznych, nawet przez okres 12 miesięcy. Obecnie w leczeniu grzybicy stosuje się także terapię pulsową, podczas której przyjmuje się leki docierające do zakażonego miejsca. Zmiana zabarwienia paznokci nie zawsze jest jednak spowodowana infekcją grzybiczą. W takim przypadku przebarwienia możemy się pozbyć wcierając w płytkę paznokciową sok z cytryny.


Tekst pod opieką merytoryczną dr n. farm. Urszuli Rogozińskiej



Katalog Konsumencki: zobacz i oceń

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy