Strona głównaUrodaJak zmniejszyć widoczność zmarszczek

Jak zmniejszyć widoczność zmarszczek

Jakkolwiek nie da się całkowicie powstrzymać rozwoju zmarszczek, a ich ilość oraz czas powstania ma istotny związek z genami, jednakże styl życia również w niemałym stopniu wpływa na stan naszej skóry. Sprawdź, jak może zmniejszyć widoczność oznak starzenia się.
Jak zmniejszyć widoczność zmarszczek [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com]

Ogranicz cukier

Duże ilości w diecie nie tylko sprzyjają otyłości i rozwojowi różnych chorób, ale także postarzają. Cukier aktywuje proces zwany glikacją, zaś zaawansowane produkty końcowe tego procesu, o nazwie AGE, negatywnie oddziałują na wygląd skóry. AGE rozkładają , a to główne białko, które stanowi budulec skóry i jego uszkodzenia przekładają się na postarzały wygląd. Ilość AGE ma również związek ze sposobem przygotowywania jedzenia, tj. grillowanie i smażenie sprzyjają powstawaniu tych substancji (inaczej niż pieczenie i gotowanie).

Stosuj antyoksydanty

Warto dostarczać je sobie w dużych ilościach diety, a także miesjcowo, na skórę stosować preparaty z ich zawartością. Jak wiadomo z badań, najefektywniejsze w powstrzymywaniu starzenia się skóry są: , E i . Trzeba więc zadbać zarówno o to, by serwować sobie jedzenie z odpowiedną ich zawartością, jak i stosować maseczki, kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne bogate w te składniki.

Unikaj nawyków sprzyjających zmarszczkom

Chodzi tu np. o mrużenie oczu, czy picie napojów prze słomkę. Powtarzający się taki układ skóry na twarzy przyspiesza rozwój w tych okolicach. Powinny o tym pamiętać także osoby, które noszą soczewki kontaktowe, bo co najmniej dwa razy dziennie wykonują czynność ich wkładania i zdejmowania, co może przełożyć się powstawanie zmarszczek w okolicach oczu.

Wysypiaj się

Jeśli będzie sypiać odpowiednią ilość godzin na dobę, z dużym prawdopodobieństwem w twoim organizmie będzie dostateczna ilość ludzkiego hormonu wzrostu (human growth hormone, HGH), który pomaga w rozwoju tkanek, w tym w odnowie skóry. HGH jest zwykle wytwarzany w fazie głębokiego snu, a wiadomo też, że w starszym wieku organizm produkuje mniej tego hormonu, stąd tym bardziej w dojrzałym wieku należy zadbać o odpowiedni wypoczynek.

Zastosuj sodę oczyszczoną

Jednym z naturalnych sposobów na ograniczenie widoczności zmarszczek jest samodzielne przygotowanie kosmetyku z zawartością sody oczyszczonej. Niewielką jej ilość można wymieszać z woda i wmasowywać w skórę przez około minutę, a następnie spłukać wodą. Pomoże złuszczyć naskórek i zamknąć pory, a także da efekt liftingujący. Warto wykonywać taki „zabieg" dwa razy w tygodniu - nie częściej, ponieważ wówczas może prowadzić to do podrażnień zaczerwienienia.

Nie myj twarzy zbyt często

Nie chodzi o to, by zaniedbywać codzienną higienę, ale o to, by ograniczyć ilość wody i środków myjących, z jaką musi zmagać się skóra twarzy. Zbyt częste jej mycie prowadzi do zaburzeń poziomów naturalnych substancji nawilżających skór, a nadmierne pocieranie, czy szorowanie sprawia, że skóra staje się wysuszona i łatwiej się marszczy.

Rób masaż twarzy

Delikatny masaż twarzy to świetny sposób na zmniejszenie napięcia mięśni związanego z mimiką, a także lepszy przepływ krwi, co odżywia skórę i poprawia jej wygląd.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy