Strona głównaUrodaZapach naszego ciała zmienia się wraz z wiekiem

Zapach naszego ciała zmienia się wraz z wiekiem

Naturalny zapach ciała rzeczywiście zmienia się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym staje się przyjemniejszy i mniej intensywny.
Zapach naszego ciała zmienia się wraz z wiekiem [© Nyky - Fotolia.com] Do takich wniosków doszli uczeni z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. W celu wykonania testów poprosili uczestników w różnym wieku o noszenie pod pachami specjalnych wkładek kumulujących zapachy.

Podobnie jak w przypadku zwierząt, ludzkiego wynika z obecności wydzielanych przez skórę szeregu związków chemicznych, które mogą przenosić różne rodzaje informacji. Percepcyjne aspekty tych zapachów zmieniają się w ciągu życia równolegle do zmian stężeń substancji chemicznych wywołujących określoną woń.

- Podobnie, jak to się dzieje w przypadku zwierząt, ludzie też są w stanie wyłapywać oznaki zapachów ciała, które pozwalają określić wiek biologiczny i wybrać odpowiedniego partnera oraz odróżniać członków rodziny od pozostałych - wyjaśnia Johan Lundström, autor badania.

Naukowcy sądzą, że u zwierząt zapachy kojarzone z wiekiem mogą pomóc w wyborze odpowiedniego partnera: starsze osobniki mogą być najbardziej popularne u samic, bo z dużym prawdopodobieństwem noszą geny związane z , a starsze samice, przeciwnie, są unikane z powodu większej słabości ich układu rozrodczego.

W badaniach wzięły udział trzy grupy złożone z 12-16 osób. Podzielono je następnie na trzy grupy wiekowe (20-30 lat, 45-55 lat i 75-95 lat). Wszystkich poproszono o spanie z wkładkami po pachami.

Uzyskane tak zapachy były oceniane przez 41 ludzi w wieku 20 - 30 lat. Na podstawie woni byli w stanie wyróżnić osoby najstarsze, a następnie przedstawicieli dwóch pozostałych grup. - Starsi ludzie odznaczają się zapachami postrzeganymi jako dość neutralne i nie bardzo nieprzyjemne - mówi Lundström.

Wyniki badań opublikowano w PLoS ONE.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X