Strona głównaUrodaDlaczego siwiejemy? Winne są geny

Dlaczego siwiejemy? Winne są geny

Uczeni z University College London zidentyfikowali gen, który jest odpowiedzialny za siwienie.
Dlaczego siwiejemy? Winne są geny [© Olaf Speier - Fotolia.com] Po raz pierwszy udało się określić, jaki gen ma związek z . Odkrycie może pomóc w opracowaniu środka, który pomoże zapobiec powszechnie nielubianej oznace starości, jaką jest siwienie naszej czupryny.

Badacze przeanalizowali genetyczne uwarunkowania u ponad 6 tysięcy osób i zyskali pewność, że geny odgrywają rolę w siwieniu włosów. Poza tym wpływają na kształt i gęstość .

- Wiemy już, że kilka genów ma wpływ na proces i (pierwotny) kolor włosów. Teraz jednak po raz pierwszy zidentyfikowano gen oddziałujący na siwienie włosów u ludzi - mówi Kaustubh Adhikari, współautor badania.

Gen związany z siwieniem nazywa się IRF4 i wiadomo było już, że odgrywa ważną rolę w kształtowaniu koloru włosów, teraz zaś ustalono, że wpływa również na utratę dotychczsowej barwy i siwienie.

Dzięki odkryciu nie tylko jesteśmy o krok bliżej w precyzyjnym ustaleniu mechanizmu , ale także w opracowaniu sposobów na zatrzymanie lub opóźnienie pojawiania się „srebrnych nitek", mówią autorzy.

Co ciekawe, inny gen PRSS53, jest odpowiedzialny za kręcenie się naszych czupryn.

Uczeni zapowiadają, że to nie koniec ich dociekań. Potrzeba dalszych badań, by ustalić, jak i dlaczego siwienie ma miejsce. Wspomniany gen może być jednym z wielu czynników wpływających na ten proces.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X