Strona głównaUrodaDlaczego siwieją włosy

Dlaczego siwieją włosy

Co sprawia, że wraz z wiekiem włosy siwieją? Przekonania na ten temat są różne - wielu ludzi sądzi, że ma na to wpływ stres lub żal. Uczeni od jakiegoś czasu starają się odkryć przyczyny mechanizmów odpowiedzialnych za „posrebrzanie się" naszej czupryny. Oto kolejne ustalenia.
Dlaczego siwieją włosy [Fot. GordonGrand - Fotolia.com] Uczeni z University of Alabama w Birmingham przeprowadzili testy, które miały odkryć, dlaczego włosy tracą swój pigment.

W badaniach na myszach uczeni obserwowali, w jaki sposób odpowiedzi układu immunologicznego wpływają na gen MITF, białko, które pomaga w prawidłowym działaniu melanocytów. Melanocyty z kolei to komórki odpowiedzialne są za produkcję oraz magazynowanie melaniny, barwnika nadającego określony kolor oczom, skórze i włosom.

Melanocyty są dodawane do nowych mieszków włosowych, gdy włosy wypadają. Kiedy odpowiedzialne za to komórki macierzyste przestają działać, włosy tracą pigment. Ustalono, że MITF ma kontrolę nad interferonami, białkami zwalczającymi wirusowe. Gdy ilość MITF jest niedostateczna, wzrasta poziom intereferonów i układ odpornościowy atakuje melanocyty, co prowadzi do wzrostu włosów bez melaniny, czyli włosów siwych.

Być może, u zdrowej osoby z tendencją do siwiania włosów, codzienna walka z infekcjami wirusowymi wystarcza do zmniejszenia liczby melanocytów i komórek macierzystych melanocytów oraz prowadzi do wczsnego , mówi Melissa Harris, współautorka badań.

Zaznacza jednak, że wyniki badań nie oznaczają, że infekcje przekładają się na siwienie włosów. To jeden z mechanizmów, który ma na wpływ, ciągle pozostaje do zbadania, jakie jeszcze przyczyny wraz ze prowadzą do pozbawienia włosów melanocytów.

O badaniach napisano w PLOS Biology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy