Strona głównaUrodaDieta dla skóry. Jak mieć ładną opaleniznę bez ryzyka czerniaka

Dieta dla skóry. Jak mieć ładną opaleniznę bez ryzyka czerniaka

Opalone ciało wygląda ładnie i mniej widoczne są na nim przebarwienia oraz inne niedoskonałości skóry. Lato w pełni i okazji do kąpieli słonecznych nie brakuje, z czego wielu ludzi skwapliwie korzysta. Trzeba jednak „brązowieć" rozsądnie - pomoże w tym odpowiednia dieta.
Dieta dla skóry. Jak mieć ładną opaleniznę bez ryzyka czerniaka [© Jenifoto - Fotolia.com] Spragnieni słońca mieszkańcy północnej i środkowej Europy chętnie się opalają. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne postarza i sprzyja rozwojowi nowotworów skóry. Jeśli chcesz mieć ładną , ostrożnie korzystaj ze słońca i dołącz do diety wymienione niżej produkty - dzięki nim zyskasz złocisty odcień skóry.

Jak informuje WHO, częstość występowania zarówno złośliwych, jak i niezłośliwych nowotworów skóry wzrasta w ostatnich latach. Obecnie odnotowuje się od 2 do 3 milionów przypadków nowotworów skóry innych niż czerniak i 132 tysiące przypadków rocznie. Wraz ze zmniejszeniem warstwy ozonowej atmosfera traci coraz więcej z funkcji „filtra ochronnego" i silniej dociera do powierzchni Ziemi.

Można mieć ładną opaleniznę nie eksponując nadmiernie skóry na promienie UV. Jedzenie większej ilości określonych warzyw i owoców prowadzi do hiperpigmentacji (przebarwienia skóry) zwanej karotenodermią (brzmi jak choroba, ale dotyczy właśnie zmiany kolorytu skóry). Chodzi o takie produkty, które zawierają karotenoidy - naturalne substancje powodujące określone zabarwienie u roślin i zwierząt. Istnieje kilka typów karotenoidów, np. beta-karoten, likopen, ksantofile. Karotenoidy są i barwnikami, i : zapobiegają uszkodzeniom skóry i tkanek. Większe ich stężenie w skórze oznacza też dodatkową ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Te produkty zawierają karotenoidy: gotowany , słodkie ziemniaki, dynia, kukurydza, różnokolorowa papryka, brokuły, brukselka, zielona fasolka, buraki, pomidory, arbuz, , , , marchew, kantalupa, jarmuż, orzechy brazylijskie, gujawa, brzoskwinie.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy