Strona głównaUrodaWorki pod oczami - jak sobie radzić z problemem

Worki pod oczami - jak sobie radzić z problemem

„Worki" pod oczami, czyli zasinienie i obrzęki skóry, sprawiają, że wyglądamy znacznie mniej korzystnie. Zobacz, dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć.
Worki pod oczami - jak sobie radzić z problemem [Fot. inesbazdar - Fotolia.com]
Zazwyczaj worki pod oczami oznaczają nadmierne gromadzenie się płynów w otaczających tkankach, co prowadzi do obrzęku. Ponieważ skóra wokół oczu jest cieńsza niż na pozostałych obszarach i towarzyszą jej przebarwienia, zjawisko to jest bardziej zauważalne właśnie w tym miejscu.

Główne przyczyny powstawania obrzęków pod oczami to:
  • nadmierne spożycie (zatrzymanie płynów);
  • ;
  • zmęczenie i brak snu;
  • ;
  • starzenie się;
  • czynniki dziedziczne.
Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych czynników, dermatolodzy nie potrafią wyjaśnić jego bezpośredniej przyczyny - po prostu w danej rodzinie obrzęki tego rodzaju stają się niejako częścią rysów twarzy.

Co do procesu - wielu ludzi zauważa, że w starszym wieku łatwiej tworzą się u nich worki pod oczami, które nie pojawiały się w młodszych latach. Opuchlizna jest tu efektem wywołanych upływem czasu uszkodzeń tkanek otaczających oko, a w mniejszym stopniu gromadzenia się płynów. Starzenie się powoduje cienienie błon pod powiekami górnymi i dolnymi oraz osłabienie ich zdolności do utrzymania znajdujących się pod nimi tkanek tłuszczowych w dotychczasowym miejscu. Wówczas łatwiej się przemieszczają i mogą wypełniać powieki dając skutek w postaci opuchlizny wokół oczu.

Worki pod oczami pojawiają się zwykle ranem. Wszystko dlatego, że podczas snu nie poruszamy powiekami, które - intensywie eksploatowane w ciągu dnia - pomagają przeciwdziałać zastojowi płynów czy tłuszczu wokół oczu. Nierzadko jest więc tak, że worki znikają w godzinę czy dwie po przebudzeniu.

Sposobów na worki pod oczami jest kilka. Ich skuteczność - co oczywiste - w dużej mierze zależy od leżących u podstaw przyczyn. Pomocne mogą być kremy pod oczy, takie kosmetyki zawierają wyciągi m. in. z wąkroty azjatyckiej, alg, kasztanowca czy lukrecji i pomagają ograniczyć ilość gromadzącego się płynu. Podobne efekty może dać okład z rumianku czy herbaty. Poza tym warto pamiętać, że znaczenie ma tu pozycja przybierana podczas snu: leżenie na brzuchu sprzyja kumulacji płynu pod powiekami. Co więcej, niedostateczna ilość snu także sprzyja obrzękom i , żeby ich uniknąć zatem, trzeba się dobrze wysypiać. Wreszcie, należy unikać papierosów - ich palenie przyspiesza starzenie się, m. in. intensyfikuje zmiany barwy skóry oraz jej wiotczenie.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:02:57, 06-11-2019 Baisa

    Widziałam też w jakimś piśmie efekt podania botoxu w brodę. Czasem jak człowiek robi miny to tak nie ładnie marszczy brodę i ona się robi taka grudkowata podczas tego grymasu ( jak przy płaczu ). Podanie botoxu powoduje ze robi się gładka . Nie spotkałam się z tym wcześniej i podaję jako ciekawostkę bo ładny efekt.
    A może któraś z Was miała botox podawany w podbródek?
    http://www.medical-service.com.pl/za...taj-z-botoksu/

    Sama obecnie się nad tym zastanawiam.
  • 19:55:26, 10-01-2020 Meddeline

    A co to ma wspólnego z tytułowymi cieniami pod oczami...?
  • 11:20:49, 11-01-2020 marzenakrk

    Oklady z herbaty.
  • 13:53:46, 16-01-2020 wesolysenior

    No właśnie ja też mam z tym problem i nic kompletnie na mnie nie działa.
  • 11:09:44, 06-02-2020 nitiiaa

    My, kobiety zapracowane zazwyczaj mamy worki pod oczami bez makijażu, stres, niewyspanie lub zła kondycja skóry. Sama mam z tym problem, używałam różnych kremów ale skończyło się jedynie na dobrze dobranym korektorze. Niestety w pewnym wieku trzeba się pogodzić z tym, że nie wyglądamy jak 20latki. Polecam bloga o urodzie, pielęgnacji i zdrowiu ze wskazówkami jak dbać o siebie http://kobietawielozadaniowa.pl/
  • 14:32:37, 26-03-2020 mozell63

    Warto robić chłodne okłady, aby opuchlizna zeszła.
  • 11:51:41, 12-05-2020 hkeeling

    Dokładnie zgodzę się z poprzednią wypowiedzią. Mnie opuchlizna zeszła po okładach.
  • 10:49:12, 14-07-2020 wesolysenior

    Podobno okłady z ogórka dobrze robią na takie cienie. Nie wiem ile w tym prawdy, chyba muszę po prostu spróbować.
  • 10:42:47, 21-07-2020 Simma

    Robiłam sobie okłady z ogórka i pomagają. O ile oczywiśćie opuchnięcia sa spowodowane przemęczeniem. Nie pomoże to jednak na cienie pod oczami. Tutaj dobrze jest wprowadzić odpowiedni krem o naturalnym składzie. Ktory moze nie będzie w stanie tych przebarwień całkowicie zredukować ale będzie w stanie je wyraźnie zmniejszyć

    Ze swojej strony polecam poczytanie sobie o Garisell eye:
    https://www.epiotrkow.pl/news/Krem-n...d-oczami,39745

    Stosuję od jakiegoś czasu i jestem bardzo zadowolona z działania kosmetyku. Mogę tutaj stwierdzić, ze w zasadzie jest to pierwszy kosmetyk, który tak skutecznie wpływa na moja skórę
    ... zobacz więcej
  • 11:02:24, 21-07-2020 B.Sz

    Nie wierze w żadne, nawet najdroższe kremy.Gdyby działały Terlecki dawno by zastosował

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy