Strona głównaUrodaTelomeraza: „enzym młodości” hamuje starzenie się, ale może zwiększać ryzyko raka

Telomeraza: „enzym młodości” hamuje starzenie się, ale może zwiększać ryzyko raka

Nie eliksir, ale enzym młodości powstrzymuje procesy starzenia się i chroni przed przykrymi dla zdrowia i urody efektami upływu czasu. Mechanizm jednak nie jest zupełnie prosty - nie da się po prostu większyć ilości enzymu w organizmie i liczyć na dobre efekty, bo nie w każdym przypadku jest to bezpieczne.
Telomeraza: „enzym młodości” hamuje starzenie się, ale może zwiększać ryzyko raka [Fot. yuriyzhuravov - Fotolia.com] Chodzi o telomerazę, enzym który działa bezpośrednio na , chroniąc je przed zniszczeniem mogącym nastąpić wraz z podziałem komórki. Enzym można być wytwarzany przez różne typy komórek ludzkich, jeśli otrzymają odpowiedni sygnał.

Naukowcy z hiszpańskiego Narodowego Centrum Onkologii w Madrycie przeprowadzili badania dotyczące skuteczności działania enzymu. W istocie, jest niezbędny dla powstrzymywaniu procesów , ale jego nadmiar może być niebezpieczny.

Dzięki inżynierii genetycznej uczeni wyhodowali myszy laboratoryjne, których organizmy produkowały dziesięć razy więcej naturalnej telomerazy. Okazało się, że gryzonie te żyły aż o 50 proc. dłużej niż pozostałe, niezmodyfikowane zwierzęta.
Gryzonie o większej dawce telomerazy odznaczały się mniejszą ilością podskórnej tkanki tłuszczowej, miały zdrowsze tkanki nabłonkowe i lepszą koordynację nerwowo-mięśniową, a także większą tolerancję na glukozę. Wszystko to zaś stanowi wskaźnik młodego wieku biologicznego. Nie jest to jednak róża bez kolców - zwiększenie produkcji telomerazy oznaczało jednocześnie wyższe ryzyko rozwoju .

Dzięki aktywacji telomerazy, niektóre rodzaje komórek i kolejne komórki z nich powstające stają się nieśmiertelne, o ile spełnione są warunki ich proliferacji. Wiele komórek rakowych uważa się za „nieśmiertelne", ponieważ aktywność telomerazy pozwala im żyć znacznie dłużej niż jakiejkolwiek innej komórce somatycznej, co w połączeniu z niekontrolowaną proliferacją może powodować powstawanie nowotworów.

Jak oceniają uczeni, gdyby udało się zachować korzyści z większego poziomu telomerazy przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka rozwoju raka, telomeraza byłaby prawdziwym .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy