Strona głównaUrodaStres naprawdę powoduje przedwczesne siwienie - nowe badania

Stres naprawdę powoduje przedwczesne siwienie - nowe badania

Od dawna przyspieszone siwienie włosów kojarzy się z wyższym poziomem stresu, w świecie naukowym jednak funkcjonuje kilka konkurencyjnych teorii na ten temat. Teraz najnowsze badania wykazują, że stres rzeczywiście powoduje wcześniejsze siwienie.
Stres naprawdę powoduje przedwczesne siwienie - nowe badania [© aletia2011 - Fotolia.com]
Harvardzcy badacze odkryli, jak przebiega proces : stres aktywuje nerwy, które są mają wpływ na odpowiedź typu „walka lub ucieczka", co z kolei powoduje trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment w mieszkach włosowych.

Uczeni chcieli sprawdzić, w jaki sposób stres prowadzi do zmian w różnych tkankach i czy w istocie daje skutek w postaci siwienia włosów.

Ponieważ stres wpływa na cały organizm ciało, autorzy najpierw musieli znaleźć mechanizm, który był odpowiedzialny za powiązanie z . Doszli do tego, że znaczenie ma tu układ nerwowy współczulny, który jest odpowiedzialny za tzw. reakcję walki lub ucieczki.

Współczulne nerwy rozgałęziają się w każdym mieszku włosowym w skórze. Naukowcy odkryli, że powoduje uwalnianie przez te nerwy noradrenaliny, którą pochłaniają pobliskie komórki macierzyste odpowiadające za regenerację pigmentu.

W mieszku włosowym określone komórki macierzyste funkcjonują jako źródło komórek wytwarzających pigment. W ramach procesu regeneracji pewne komórki macierzyste przekształcają się w takie wytwarzające pigment i zabarwiające włosy.

Jak ustalili uczeni, noradrenalina z nerwów współczulnych wywołuje nadmierną aktywację komórek macierzystych. W efekcie wszystkie one przekształcają się w komórki produkujące barwnik i przedwcześnie wyczerpują swoje możliwości.

Szkodliwy wpływ odkrytego stresu jest zaskakująco silny, mówią autorzy. Już po kilku dniach wszystkie komórki macierzyste regenerujące pigment zostały z jego powodu utracone. Po ich zniknięciu zaś uszkodzenie jest trwałe, wyjaśniają.

Ustalenia podkreślają, że są to negatywne skutki uboczne w innych wypadkach ochronnej reakcji ewolucyjnej. Silny stres, szczególnie wywołujący tzw. reakcję walki lub ucieczki, uznawano za korzystny dla przetrwania zwierzęcia. W tym przypadku jednak powoduje on trwałe wyczerpanie komórek macierzystych, wskazują badacze.

Według autorów, dzięki dokładnemu zrozumieniu, w jaki sposób stres oddziałuje na mechanizmy zwiazne z wytwarzaniem barwnika, łatwiej będzie zrozumieć, w jaki sposób oddziałuje on na inne tkanki i narządy w ciele. Odkrycie, w jaki sposób tkanki zmieniają się pod wpływem stresu, jest pierwszym kluczowym krokiem w kierunku zatrzymania lub cofania jego szkodliwego wpływu.

O badaniach napisano w magazynie Nature.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy